BRATISLAVA – Historické rozhodnutie disciplinárneho senátu, ktorý v utorok zbavil sudcu Alexandra Mojša funkcie, sa nestretlo s jednoznačnými reakciami. S prísnym ortieľom sa nestotožňuje ani minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý je známy ostrou kritikou benevolentnosti disciplinárnych senátov. „Zdá sa mi to byť zvláštne, veľmi zvláštne,“ hovorí minister.
Podriadeného sa zastáva aj Ľudovít Bradáč predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici. Nie je presvedčený, že disciplinárne stíhanie bolo na mieste.
Okolnosti nasvedčujú, že Mojš síce porušil procesný postup, ale robil tak s dobrým úmyslom. Sudca mal konať v záujme Preglejky Žarnovica, ktorá bola v konkurze. Správcovia konkurznej podstaty ju mali tunelovať a sudca ich dal vymeniť. Vzápätí bola voči nemu podaná námietka zaujatosti a Najvyšší súd ju uznal. On i napriek tomu naďalej v prípade konal a rozhodoval. „Motiváciou sudcu Mojša bolo zabrániť tunelovaniu konkurznej podstaty,“ vyhlásil Lipšic a poukázal na prípady závažných prešľapov sudcov, ktorí dostali od senátov len symbolické tresty.
Sudca Mojš je rozhodnutím zaskočený. „Nečakal som to, je to surové.“ Verí, že bolo v záujme správcov dostať ho pred disciplinárny senát. V minulosti už na nich podal trestné oznámenie. Spochybnil aj námietku zaujatosti. „U nás námietka zaujatosti slúži na to, aby sa vec dostala k inému sudcovi.“
O primeranosti trestu nemá pochybnosti člen Súdnej rady Ján Drgonec. Práve rada podala návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Mojša. Drgonec je presvedčený, že Mojš svojím konaním hrubo porušil zákon.