dal Šimko, na pôde OSN síce identifikujú problém, často však nevedia nájsť nástroj na jeho riešenie. Taliansky minister dodal, že bude potrebné zreformovať systém aj preto, aby vojaci v mierových misiách vedeli, aké sú ich práva.
Ministri rokovali o reforme Ozbrojených síl SR, podľa Šimka je podobná talianskej. Oba štáty sa snažia o profesionalizáciu armády, zefektívnenie a zjednodušenie velenia. Martino podľa vlastných slov do Bratislavy neprišiel lobovať, aby Slovensko pri budovaní vzdušnej obrany nakúpilo stíhačky Eurofighter, v tejto spoločnosti má Taliansko podiel. "Nie som predajca Eurofighter, nemôžem však povedať : nedúfam, že si ich Slovensko kúpi," dodal.
Bezpečnosť bude jednou z hlavných tém, ktorým sa chce venovať talianske predsedníctvo EÚ. "Nie je preto náhoda, že na Slovensko prichádzam v čase, keď Taliansko preberá predsednícku stoličku v EÚ," konštatoval šéf talianskej obrany. Podľa neho bude SR ako členský štát prínosom pre EÚ ako aj pre NATO. "Slovensko únii a aliancii pripomenie, aká môže byť demokracia krehká a že si zaslúži ochranu," dodal. Civilizačné záujmy musia podľa neho v týchto organizáciách prevážiť nad ekonomickými.
Rozširovanie NATO so sebou prináša problémy, je však podľa Martina nevyhnutnosťou. Pripomenul, že v minulosti bolo NATO "obranným a exkluzívnym spoločenstvom", dnes sa charakter organizácie mení a čím väčší počet členov bude mať, tým bude svet bezpečnejší.