BRATISLAVA - Školy, nadácie, nemocnice, postihnutí a chorí ľudia, ale aj zvieracie útulky či talentované deti sú stále častejšie adresátmi peňazí pochádzajúcich z charity. Dobročinnosti sa už nevenujú iba cirkevné spolky a charity, ale čoraz častejšie sa zapájajú i firmy a jednotlivci. Za posledné desaťročie sa filantropia udomácnila aj na Slovensku a charita pravidelne odčerpáva časť firemných ziskov.
V porovnaní s vyspelým svetom Slovensko v tejto oblasti mierne zaostáva, má však všetky predpoklady, aby náskok západného sveta dobehlo. „V Spojených štátoch je tradícia darcovstva staršia ako u nás, je neodmysliteľnou súčasťou firemnej stratégie. Nedá sa povedať, že by u nás tradícia darcovstva neexistovala, dávno bola napríklad medzi kresťanskými spoločenstvami, ale treba na nej budovať i v profesionálnych vzťahoch medzi mimovládnymi organizáciami,“ vysvetlila Lenka Surotchak, riaditeľka nadácie Pontis, ktorá organizuje pravidelné oceňovanie firiem významných svojím verejnoprospešným pôsobením.
Príspevky firiem na dobročinné účely dosahujú ročne takmer miliardovú výšku. Plynú do rôznych oblastí verejného života, či už je to sféra školstva, kultúry, ekológie, alebo zdravotníctva a sociálnej pomoci. Pre mnohé firmy nie je darcovstvo iba otázkou imidžu a dobrého mena. „Ide o hodnoty, ktoré vyznávame,“ zdôraznil hovorca košických oceliarní U. S. Steel Ján Bača. „Pomáhame tým, ktorí si nevedia pomôcť sami. Najslabšími sú deti, a preto sa naša pomoc orientuje hlavne smerom k nim,“ dodal.
Pre nadácie a neziskové organizácie sú dary a príspevky od firiem kľúčovým zdrojom príjmov.
„Bez darov by sme neexistovali,“ povedala predstaviteľka nadácie Rozum a cit zaoberajúcej sa podporou náhradných rodín. Dary a príspevky pomáhajú riešiť finančné problémy i v školstve a zdravotníctve. „Veľmi intenzívne spolupracujeme s rôznymi nadáciami a takéto príspevky sú pre nás veľmi dôležité. Za posledné roky sa nám touto cestou podarilo získať niekoľko prístrojov, naposledy to bol pľúcny ventilátor, na ktorý sme organizovali zbierku. Bez takejto pomoci by bolo veľmi náročné získať mnohé nákladné prístroje,“ vyjadrila sa riaditeľka Detskej nemocnice v Košiciach.
Charita sa odpočíta z daní
Fyzické osoby si môžu odpočítať dar v hodnote minimálne 500 korún, najviac však možno odpočítať sumu do výšky 10 % zo základu dane. Aby si mohla z daňového základu dar odpočítať právnická osoba, musí venovať dar v hodnote aspoň 2000 korún a celkovo je možný odpočet do výšky 2 % zo základu dane. Aby mohol byť dar odpočítateľný, musí spĺňať presne stanovené kritériá uvedené v zákone.
Objem a štruktúra pomoci v roku 2001
(príspevky právnických osôb)
účel | výška (Sk) |
školstvo | 445 259 267 |
kultúra | 105 602 365 |
sociálne a zdravotnícke účely | 266 759 527 |
Autor: RADKA CIRBESOVÁ