
Historický okamih wimbledonského turnaja. Američanka s českými koreňmi Martina Navrátilová dvíha nad hlavu trofej za titul v zmiešanej štvorhre a v 46 rokoch a 9 mesiacoch sa stáva najstaršou wimbledonskou víťazkou. Spolu s Indom Leanderom Paesom zdolali vo finále mixu izraelsko-ruský pár Ram, Rodionovová.
FOTO - ČTK/AP
NEW YORK - Martina Navrátilová sa vďaka dvadsiatemu wimbledonskému titulu opäť dostala na titulnú stranu športových príloh takmer všetkých denníkov. Tie americkú tenistku oslavujú ako nestarnúcu legendu a konštatujú, že vo Wimbledone prepísala ďalšiu kapitolu histórie bieleho športu. S originálnou paralelou v tejto súvislosti prišiel denník The New York Times, ktorý pripomenul posledný prelet Concordu. Slávne nadzvukové lietadlo absolvovalo v nedeľu jeden z posledných letov v službách britských aeroliniek a vidieť ho mohli i diváci vo Wimbledone, keď sa chystal na pristátie na neďalekom letisku Heathrow. Krátko po tom nastúpila na kurt Navrátilová s Paesom na finále zmiešanej štvorhry.
„V podvečer o trištvrte na šesť preletel ponad dvorec All England Clubu Concorde. Naposledy v čase, keď sa tu hral tenis. British Airways totiž super lietadlo v októbri vyradia z prevádzky,“ pripomenul The New York Times. „O deväťdesiat minút neskôr spôsobila podobný rozruch Martina Navrátilová, ktorá vo svojich štyridsiatich siedmich rokoch oslavovala dvadsiaty wimbledonský titul. Prelet Concordu zanechal na všetkých dojem, ale potlesk divákov, ktorí vzdali poctu Navrátilovej, bol vrúcnejší a trval dlhšie. Prinúti Navrátilovú, aby sa do Wimbledonu vrátila a prežila Concorde,“ dodal denník.
Podľa londýnskeho denníka The Times sa už každý musel dávno zmieriť s faktom, že Martina Navrátilová je najlepšou tenistkou, aká kedy žila. „Kráľovná tenisových dvorcov stále vládne. Stále a stále v sebe nachádza, bez ohľadu na vek, neutíšiteľnú túžbu víťaziť,“ uviedol denník a pripomenul, že kariéra Navrátilovej trvá od roku 1973 už tridsať rokov. „A stále ju ovláda dravý súťaživý duch.“
Americký denník USA Today: „Nádherný príbeh Navrátilovej pokračuje. Tenistka vyrovnala rekord Billie Jean Kingovej v počte 20 wimbledonských titulov. Navrátilová pridala ďalší titul do svojej mozaiky wimbledonských úspechov.“
(čtk)
Ohlasy tlače Ohlasy švajčiarskej tlače na triumf Rogera Federera vo Wimbledone.
Blick: „Kráľ Roger I. - Slzy na večnosť. Svojím prvým grandslamovým víťazstvom na tradičnom turnaji vo Wimbledone sa Federer stal nesmrteľným: kráľom Rogerom I.“
Tages-Anzeiger: „Federer píše históriu. Vystupovanie Švajčiara a jeho slzy po finále však dokázali, že sa ako človek nezmenil. Dokázal, že aj po úspechu je možné zostať normálny.“
Basler Zeitung: „Génius zmenil tenisový svet. Experti sú jednotní: Švajčiar je momentálne najkompletnejší hráč na svete.“
Tribune de Geneve: „Zrodil sa nadpozemský šampión.“ (tasr)
Austrálčania chvália Philippoussisa
SYDNEY - Vystúpenie Austrálčana Marka Philippoussisa na tohtoročnom wimbledonskom turnaji urobilo veľký dojem nielen na jeho fanúšikov a návštevníkov All England Clubu, ale aj na jeho krajanov pri televíznych obrazovkách. Napriek jednoznačnej finálovej prehre so Švajčiarom Rogerom Federerom s rýchlou gratuláciou neváhal ani austrálsky premiér John Howard. „Mnoho Austrálčanov si zapamätá jeho skvelý comeback. Pre nás je hrdinom. Spôsob, akým prijal finálovú prehru, svedčí o jeho morálnych kvalitách. Som si istý, že v budúcnosti bude držať nad hlavou víťaznú wimbledonskú trofej,“ povedal Howard.
Dvadsaťšesťročný Philippoussis roky zápasil s nálepkou tenisového búrliváka a playboya, ktorý si rád užíval život a tenis nebral vždy vážne. Austrálčanov si svojho času pohneval tým, že odmietol reprezentovať svoju krajinu v Davisovom pohári. Potom však prišli viaceré životné skúšky - otcova rakovina, tri operácie kolena a jeho postoj sa zmenil. „Za prehru vo finále sa vôbec nemusí hanbiť. Urobil z nás hrdých ľudí,“ pochválila rodáka z Melbourne niekdajšia výborná hráčka a teraz šéfka fedcupového tímu Austrálie Evonne Goolagongová-Cawleyová.
Ani austrálska tlač nešetrila chválou na pozitívnu Philippoussisovu premenu. Richard Hinds v Sydney Morning Herald napísal: „Tohtoročný Wimbledon priniesol nielen jednu peknú austrálsku finálovú účasť. Bol aj turnajom, na ktorom jedno problémové tenisové dieťa konečne vyrástlo zo svojich infantilností.“ (sita)