
Ostrý štart prvej etapy 90. ročníka Tour de France bol symbolicky pred kaviarňou Le Reveil Matin na parížskom predmestí Montgeron. Presne z tohto miesta sa vydali pretekári na trať prvej Tour v roku 1903.
FOTO - REUTERS
Aj odborníci sa občas mýlia. Po tom, čo si pri páde v prvej etape Tour de France zlomil americký cyklista Tyler Hamilton kľúčnu kosť, považovali jeho ďalší štart v pretekoch za vylúčený. Tridsaťdvaročný líder stajne CSC sa však ešte večer rozhodol, že to nevzdá a včera ráno normálne vysadol do sedla na 204 km dlhú etapu do Sedanu.
„Odmietol to zabaliť, vraj to predsa len skúsi. Je to bojovník,“ zložil mu poklonu manažér tímu CSC Bjarne Riis. „Budeme ho podporovať, kým bude ochotný jazdiť, ale nie som si istý, či to zvládne. Je to hrozná bolesť,“ pochybuje Riis o správnosti Hamiltonovho rozhodnutia.
Aby sa nemýlil. Hamilton, ktorý v apríli ako prvý Američan vyhral najťažšie jednodňové preteky Liege - Baston - Liege (256 km), nie je v podobnej situácii po prvý raz. Do cieľa pri minuloročnom 2. mieste na Giro d‘Italia došiel so zlomeným ľavým ramenom, neskôr si zlomil kľúčnu kosť v tréningu na Grand Prix Eddyho Merckxa.
„Bolí to ako čert, ale skúsim to. Dlžím to sám sebe,“ povedal pre agentúru Reuters pred štartom včerajšej etapy prekvapeným novinárom Hamilton. „Terapeuti pracovali na mojom ramene celú noc, aby bolesť trochu ustúpila. Ráno som sa cítil lepšie, a tak som chcel nastúpiť. Nikto ma nepresviedčal. Rozhodol som sa sám. A ako ďaleko zájdem? To určí zlomená kosť.“
Hamilton (173 cm, 63 kg) je muž, ktorému za veľa vďačí aj štvornásobný víťaz Tour de France Lance Armstrong. Do roku 2001 jazdili spolu v tíme US Postal a Tyler mu tri razy pomohol k celkovému prvenstvu. Napriek viacerým pádom bol rodák z Marblehead v Marylande vždy pripravený kryť Armstrongovi chrbát. Obaja jazdci majú k sebe blízko aj po Hamiltonovom odchode do tímu CSC. A nielen preto, že bývajú v španielskej Girone v rovnakom dome. (rh)