
Miroslav Machovič sa z troch štartov na majstrovstvách Slovenska v B. Bystrici dočkal len jediného titulu – na 200 m znak. Na päťdesiatke bol druhý za Križkom, na stovke ho rozhodcovia pre predčasný štart diskvalifikovali. ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
Martina Moravcová už dlhšie tvrdí, že po budúcoročnej olympiáde v Aténach s plávaním skončí. Znie to kruto, tým aj slovenské plávanie. Aspoň pokiaľ ide o úspešný šport.
Myšlienky o „záverečnej“ má aj najlepší muž Miroslav Machovič. Desiaty znakár sveta priznal, že po osemnástich rokoch v bazéne už začína mať plávania dosť. Aj preto (možno práve preto), že mu neprináša finančný efekt. Reprezentačný tréner Vladimír Furtkievič vidí veci reálne: „Pravdepodobne vznikne veľká diera a budeme musieť čakať, kým znovu nejaký talent nevyskočí.“
Pri neúčasti Moravcovej, Hrdinovej, Korbašovej či Langeovej na víkendových majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici tak mohli na najvyšší stupeň vystúpiť nové a relatívne mladé tváre, čo je síce pekné, ale optimizmus na ďalšie roky trénerom veľmi nezvýšili. „V každom veku sa nájdu talentovaní plavci. Už som ich videl veľa, ale väčšinou sa ,nedožili ani sedemnástich rokov‘,“ hovorí tréner banskobystrickej Dukly Jiří Walter. „Prehnane vysoké ambície trénerov ich za dva roky opotrebujú a potom sa stratia. Čo z toho, že v štrnástich-pätnástich plávajú slušne. Dôležité je vytvoriť im podmienky, aby mohli plávať aspoň do dvadsiatich piatich rokov a, žiaľ, také dnes na Slovensku nie sú. Armáda v Bystrici sa stará o troch plavcov (Machovič, Križko, Langeová), ostatní nezaujímajú nikoho. Záujem ďalej sa zlepšovať by aj mali, no nemajú z čoho žiť a nemajú vytvorené normálne štandardné podmienky. Potom sa nečudujme, že to zabalia,“ pokračuje Walter.
Roľko, Géry, Moravcová
Podľa jeho slov sa aj na Slovensku rodili dobrí plavci. „Každých päť rokov sme mali aspoň jedného. Roľko, Géry, Moravcová. Dali o sebe vedieť už v juniorskom veku. Dokázali si na vrcholných šampionátoch vyplávať finále či aspoň semifinále. Teraz je to oveľa horšie. Vlani bola na európskom šampionáte najlepšia juniorka štrnásta a nikto iný sa okrem nej už do semifinále nedostal,“ tvrdí Walter. „Špička je dnes úzka a bude ešte užšia. Najlepším totiž ostatní nesiahajú ani po členky.“
Môže za to systém
Walter i Furtkievič sa zhodujú na tom, že je to aj chyba systému. Plávať na vrcholnej úrovni sa dnes nádejným reprezentantom neoplatí. „Žiaľbohu. Aj vďaka systému nestačíme na popredné umiestnenia. Všetko je dnes založené na komerčnej báze a pre štát mládežnícky šport nie je prioritou. Priznám sa, východisko zo súčasnej situácie zatiaľ nevidím a veľkým optimistom nie som,“ hovoril otvorene Furtkievič.
Dnešok: Moravcová a vymodlené nominácie
Nový reprezentačný tréner musel vyvinúť veľké úsilie, aby na nadchádzajúcich seniorských majstrovstvách sveta v Barcelone vymodlil účasť okrem Moravcovej aj pre svojho zverenca Rastislava Kaňuka v popradskom ŠKP a Ivanu Langeovú z AŠK B. Bystrica. Ak by totiž o nominácii na vrchol sezóny malo znovu rozhodovať len striktné plnenie limitov na úrovni 16. najlepšieho času z predchádzajúcich MS, po druhý raz za sebou by na svetovom šampionáte plávala len Moravcová. A bez nazbieraných skúseností medzi svetovou elitou by sa slovenské plávanie prepadlo ešte hlbšie.
Pri jednej z mnohých ankiet – čo slovenské je dobré – sme s prekvapením počuli okrem tradičných – hokej, halušky, vodný slalom i plávanie. Žiaľ, už roky platí – skvelá je Moravcová, naše plávanie je skôr biedne.
RASTISLAV HRÍBIK