A. Barbera: Najväčším problémom je scenár

ALBERTO BARBERA je na čele medzinárodného filmového festivalu Benátky - jedného z troch najprestížnejších filmových festivalov na svete - od roku 1999. Po nástupe do funkcie riaditeľa festivalu vyhlásil, že chce pokračovať v jeho dlhoročnej tradícii, ...


Riaditeľ benátskeho filmového festivalu Antonio Barbera chce súperiť s Hollywoodom. FOTO - MIRO ULMAN



ALBERTO BARBERA je na čele medzinárodného filmového festivalu Benátky - jedného z troch najprestížnejších filmových festivalov na svete - od roku 1999. Po nástupe do funkcie riaditeľa festivalu vyhlásil, že chce pokračovať v jeho dlhoročnej tradícii, no súčasne sa bude snažiť festival trochu zmeniť a inovovať. Zatiaľ sa mu to darí. Včera sa slávnostne začal už jeho 58. ročník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S Albertom Barberom sme sa stretli v Maďarsku, kde sme vyberali filmy na festivaly. A vtedy vznikol aj tento rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch sa počet uvádzaných filmov v Benátkach rapídne znižoval. Aký bol dôvod?

„Dôvodov bolo viac. Jedným z nich bola snaha organizátorov poskytnúť šancu každému vidieť všetky filmy, pretože v predchádzajúcich rokoch mal festival v tomto smere určité problémy. V Benátkach nie je dostatok kinosál a keďže sa premietalo veľa filmov, niekedy sa stalo, že nie každý mal šancu dostať sa na projekciu. A potom, na svete je čoraz viac filmových festivalov, a tak je pre festival čoraz ťažšie vybrať dobré filmy. Myslím si, že nemá zmysel len naplniť program filmami, ktoré nie sú také dobré, aby boli uvedené. Snažím sa nájsť určitú rovnováhu medzi rôznymi potrebami. Myslím si, že 60-70 nových filmov na festivale úplne stačí, aby sa dal urobiť obraz o stave kinematografie vo svete za posledný rok.“

SkryťVypnúť reklamu

Na benátskom festivale sú mnohé filmy uvádzané už s talianskymi titulkami. Znamená to, že festival spolupracuje s talianskymi di-stributérmi?

„Nie. Všetky filmy sú uvádzané v Benátkach s talianskymi titulkami, pretože tie sú nevyhnutné pre domáce publikum. Pre talianskych novinárov, kritikov i divákov. Okrem toho používame anglické elektronické titulky pre zahraničných novinárov. Som veľmi rád, že mnohé z filmov uvedených na festivale sú zakúpené do talianskej distribúcie, kde sa premietajú na špeciálnych projekciách v pôvodnom znení s talianskymi titulkami.“

V 70. a 80. rokoch sa nielen v Benátkach, ale i na ostatných festivaloch často objavovali filmy z dnes už bývalých socialistických krajín. V deväťdesiatych rokoch v ich programe horko - ťažko nájdeme jeden či dva takéto filmy. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu

„Kvalita filmov nie je dostačujúca. Už nie je taká, aká bývala v minulosti. Má to niekoľko príčin.“

Akých?

„Je to otázka peňazí, podpory štátu. V priebehu posledných desiatich rokov filmy z bývalých socialistických krajín nie sú také dobré, aby mohli súťažiť s filmami západných kinematografií alebo Ázie, ktorá je najzaujímavejšou filmovou oblasťou súčasnosti. Dúfam, že tento problém sa čoskoro vyrieši. Pretože v tejto časti sveta máte skvelých filmárov. Problém je v tom, že potrebujú znovu nájsť čosi ako nový štandard filmovej produkcie a úlohy štátu v nej.“

U nás máme dobrých kameramanov, režisérov, ale najväčší problém slovenského filmu je v nedostatku dobrých scenárov. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch ľudia hľadali vo filmoch skryté významy a metafory.

SkryťVypnúť reklamu

„Súhlasím s vami. Ale scenáristika je dnes najväčším problémom v kinematografii na celom svete. Všade na svete je málo dobrých scenárov. Nielen v bývalých socialistických krajinách. S podobným problémom sa stretávame i v Taliansku, majú ho i v Nemecku, dokonca sa s ním trápi i americký film. Jedným z dôvodov zlej kvality súčasných amerických filmov je scenár. Zdá sa, že špeciálne efekty sú skvelé a nové technológie poskytujú pre filmárov veľmi zaujímavé prostriedky. Oni ale nevedia, čo povedať. Zdá sa, že stratili schopnosť vyrozprávať príbeh. Vo filmovej komunite došlo k mnohým zmenám. I medzi divákmi. A oni teraz nevedia, koho oslovujú. Rozhodli sa preto rozprávať jednoduché príbehy doplnené špeciálnymi efektmi. A to je asi chyba.“

Čo je podľa vás najväčšou slabinou európskeho filmu?

SkryťVypnúť reklamu

„Pravdepodobne skutočnosť, že v Európe existujú v súčasnosti len dva druhy filmu. Jedným sú filmy umelecké, ktoré sú stále viac a viac sofistikované a čoraz vzdialenejšie vkusu divákov. A na druhej strane je tu snaha súťažiť s americkými filmami, hľadajúc komerčnejšiu polohu. Ale kvalita takýchto filmov je príliš malá na to, aby mohli súperiť s americkou konkurenciou. A medzi tým nie je nič. Niečo, čo by skutočne oslovilo divákov, získalo si priazeň mladého publika. Niečo, čo by balansovalo niekde medzi týmito dvoma druhmi filmov. Toto je hlavný problém európskeho filmu. Ale neviem, ako ho vyriešiť.“ MIRO ULMAN

(Autor je filmový publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 339
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 900
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 179
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 681
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 326
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 711
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu