Zloženie Licenčnej komisie SFZ
Predseda: Juraj Obložinský
Tajomník: Milan Vojtek
Členovia: Dušan Huňady, Marián Elefant, Miloslav Richnák, Stanislav Vencel, Ondrej Krištofík, Ondrej Rozvadský, Vladimír Brenčič, Vladimír Wänke.
Klubový licenčný systém Európskej futbalovej únie vstúpi do platnosti od súťažného ročníka 2004/2005 vo všetkých 52 členských krajinách
Od sezóny 2004/2005 vstúpi do platnosti vo všetkých 52 členských krajinách Európskej futbalovej únie (UEFA) licenčný systém UEFA. Kto po tomto termíne nesplní jeho podmienky, nebude môcť štartovať v pohárových súťažiach. Slovenský futbalový zväz vstúpil od 1. júla 2003 do tzv. nultého ročníka realizácie licenčného systému, v ktorom je cieľom zmapovať situáciu. V marci roku 2001 vznikla komisia na prípravu licenčného systému, ktorá sa od 1. januára 2003 zmenila na Licenčnú komisiu SFZ. Jej predsedom je od začiatku JURAJ OBLOŽINSKÝ, viceprezident SFZ, s ktorým sme sa zhovárali o aktuálnom stave v tejto oblasti.
Termín 2004/2005 platí pre všetky ligové kluby bez výnimky v spomínaných účastníckych krajinách?
„Pokiaľ ide o prípadnú účasť v pohárových súťažiach UEFA, tak áno. To neznamená, že by kluby nemohli hrať domácu súťaž. Z roka na rok však zvyšujeme a pritvrdzujeme nároky a podmienky na účasť v lige, aby sa priblížili k ideálu UEFA. Celý projekt je totiž rozpracovaný na etapy a definitívny termín ukončenia je rok 2010. Vtedy by mali byť všetky kluby na profesionálnej úrovni podľa požiadaviek a kritérií UEFA.“
Je päť oblastí – cieľov kritérií – ktoré rozpracovala UEFA. V ktorej z nich majú slovenské kluby najväčšie problémy s naplnením požiadaviek?
„Jednoznačne v infraštrukturálnej, lebo kvalita slovenských štadiónov nie je zďaleka na komplexne požadovanej úrovni. Ťažko sa porovnáva v čom všetkom, ale stačí si pozrieť niektorý zápas Ligy majstrov a pokúsiť sa vsadiť ho do slovenského prostredia.“
V čom je osobitný problém?
„Vo financiách. Nepochybujem, že by sme u nás dokázali postaviť štadióny na úrovni niektorých nemeckých, rakúskych či švajčiarskych, ale výstavba dnes stojí stovky miliónov korún. Pozrite napríklad najnovší štadión v nemeckom Gelsenkirchene, kde hráva Schalke 04. V spomínaných štátoch v drvivej väčšine nestavajú však štadióny kluby či zväz, sú spolupodielnikmi, hlavným garantom sú mestá a štátna správa. Ani nové Wembley by nedokázal postaviť jeden londýnsky klub. Štadióny patria mestám, štátu a kluby sú nájomcami. Pri výstavbe športovísk u nás chýba výraznejšia podpora miest a štátnej správy. Preto je to najtvrdší oriešok na rozlusknutie.“
Ktoré sú vzorové štadióny v Európe a u nás?
„V Európe tie, na ktorých sa hráva Liga majstrov, a drvivá väčšina nemeckých. Z našich sa k ideálu najviac približuje asi Žilina po úpravách a renovácii.“
Nedali by sa naše štadióny na nový model rekonštruovať?
„Ťažko možno porovnávať, rekonštrukcia neraz môže vyjsť drahšie ako výstavba nového. Myslím si, že Slovensko by malo mať čo najskôr minimálne jeden štadión na požadovanej úrovni, lebo by sa mohlo stať, že by, obrazne, ani reprezentácia neskôr nemala kde hrať.“
Čo by sa stalo, ak by po spomínanom termíne do súťaže UEFA postúpilo mužstvo, ktoré by nemalo štadión podľa požiadaviek?
„V štádiu, keď sa projekt postupne pripravuje, by také mužstvo mohlo hrať na inom štadióne, ale iba vo svojej krajine.“
Ak by nebol na Slovensku v tom čase ani jeden štadión na požadovanej úrovni?
„Verím, že sa tak nestane. Inak by sa museli hrať oba zápasy vonku.“
Ktoré kritériá slovenské kluby najľahšie splnia?
„Športové, personálno-administratívne a právne. Športové majú už vo väčšej miere splnené, personálne sú na najlepšej ceste. Najväčší problém je vo finančných kritériách. Tam UEFA jasne žiada, aby mal klub profesionálneho ekonomického riaditeľa, čo u nás väčšinou chýba. Právne úlohy sú spojené predovšetkým s prechodom klubov na akciové spoločnosti. Musia sa nimi stať všetky kluby, ktoré chcú hrať v súťažiach UEFA. Nemal by to byť problém. V Čechách začali s prechodom pred dvoma rokmi, bolo okolo toho dosť šumu, nechuti, ale už dva roky väčšina klubov prvej a druhej ligy takto funguje.“
Ako je to na Slovensku?
„Päť klubov už prešlo na akciovky do konca júna 2003: Banská Bystrica, Púchov, Dubnica, Ružomberok, Trenčín. Slovan sa chystá, Inter je pripravený, podobne aj Trnava a Žilina. O Petržalke sme detailnejšie nevedeli.“
Ste optimista pri realizácii celej licenčnej problematiky?
„Som. Pozrite sa – Slovensko ako také ide do Európskej únie a musí splniť podmienky, ktoré únia žiada. Ak chce do Európy, teda do UEFA, vstúpiť slovenský futbal, čo verím, že chce, nepôjde to bez naplnenia licenčného systému. Pri vstupe do únie je potrebná kooperácia štátu, miest a obcí. Podobne aj vo futbale, ako som už naznačil. O tom, že to ide, svedčí napríklad výborná spolupráca mestskej správy a telovýchovy v Žiline.“
„Naším cieľom je dosiahnuť, aby kluby prešli legitímnym procesom zavedenia licenčného systému. Ak nebudú schopné plniť nami požadované kritériá, s účasťou v európskych pohároch sa môžu rozlúčiť. Chceli by sme dosiahnuť celkové vyprofilovanie futbalového trhu, ktoré sa týka aj sprehľadnenia finančných tokov v kluboch.“
Marcelo Benz, manažér UEFA pre styk s národnými asociáciami
„Tento systém predpokladá, že len finančne nezávislé, na mládež orientované a dlhodobo plánujúce kluby získajú licenciu, ktorá im umožní štart v najvyšších domácich súťažiach.“
František Laurinec, prezident Slovenského futbalového zväzu
KRITÉRIÁ „A“ KRITÉRIÁ „B“ KRITÉRIÁ „C“ „KRITÉRIÁ „D“
ŠPORTOVÉ Program výchovy mládeže Ďalšia výchova a
KRITÉRIÁ schválený NA vzdelávanie mladých hráčov
Umiestnenie A mužstva Vzájomné porozumenie
v príslušnej sezóne zainteresovaných strán
INFRAŠTRUKTURÁLNE Spôsobilosť štadióna a jej schválenie Vlastníctvo štadióna Vnútorný poriadok štadióna Hracia zóna
KRITÉRIÁ Bezpečnosť štadióna Kvalita hracej plochy Zakryté sedadlá Okraj trávnatej plochy
Evakuačný plán štadióna Rozmery hracej plochy Priestory pre fanúšikov hostí Umelý trávnik
Kontrolná miestnosť Tréningové zariadenia Sanitárne zariadenia Ďalšie vybavenie štadióna
Požadovaná kapacita Inštrukcie na vstupenkách Ďalšie zariadenia pre médiá
Individuálne sedadlá Zariadenia pre médiá a tlač
Umelé osvetlenie Tréningová infraštruktúra
Oddelené divácke sektory Antidopingová miestnosť
Miestnosti prvej pomoci pre aktérov Priestory pre handicapovaných
stretnutí a divákov divákov
PERSONÁLNE A Generálny manažér klubu Finančný manažér klubu Tréneri mládeže Hlavný tréner (2010/11)
ADMINISTRATÍVNE Sekretariát klubu Hlavný tréner Mediálny pracovník Mediálni pracovníci
KRITÉRIÁ Vedúci programu výchovy Bezpečnostný pracovník Usporiadatelia Bezpečnostní pracovníci
Usporiadatelia
Zdravotnícky personál Informačný sektor
PRÁVNE KRITÉRIÁ Dokumentácia a potvrdenia žiadateľa Účasť v súťažiach
o licenciu
Členstvo a jeho podmienky Výpis z obchodného registra
FINANČNÉ KRITÉRIÁ Vykonanie auditu
1. fáza (2004/05) Finančné hlásenia za medziobdobia
Žiadne záväzky z transferov a voči
zamestnancom klubu
FINANČNÉ KRITÉRIÁ Preverená finančná dokumentácia, Povinnosť deklarovať likviditu Povinnosť deklarovať
2. fáza (2006/07) likvidita počas sezóny odchýlky od rozpočtu
FINANČNÉ KRITÉRIÁ Preverená finančná dokumentácia Kladná hodnota/čisté aktíva
3. fáza (od určeného termínu) za medziobdobia
Vysvetlenie k plneniu kritérií: NA – Národná asociácia, A – musia byť plnené tak, ako sú definované, B – môžu byť plnené viacerými spôsobmi, C – neplnenie je trestané sankciou (okrem vylúčenia), D – odporúčania
Ciele kritérií
ŠPORTOVÉ
aby kluby, ktoré sa kvalifikovali do pohárových súťaží UEFA, investovali do programu výchovy mládeže, aby v záujme skvalitňovania tréningu mládeže zamestnávali len kvalifikovaných trénerov, aby sa starali o všestrannú výchovu, aby fair play na ihrisku i mimo neho bolo samozrejmosťou. INFRAŠTRUKTURÁLNE
aby kvalitatívna úroveň štadiónov bola rovnaká pre všetkých účastníkov v rámci Európy, aby návštevníci mohli sledovať zápasy v priateľskom prostredí bezpečných štadiónov, aby zástupcovia médií mohli pracovať požadovaným spôsobom, aby hráč každého klubu mal k dispozícii vhodné tréningové zariadenia. PERSONÁLNE A ADMINISTRATÍVNE
aby klub vykonával svoje činnosti profesionálne, aby mal klub k dispozícii kvalifikovaných a zručných odborníkov s potrebným vzdelaním, skúsenosťami a know-how, aby hráčov viedli kvalifikovaní tréneri a staral sa o nich potrebný zdravotnícky personál. FINANČNÉ
aby sa zvýšila dôveryhodnosť, transparentnosť ekonomickej a finančnej kapacity klubov a etablovali sa nevyhnutné nástroje a mechanizmy na ochranu veriteľov, aby sa garantovala kontinuita medzinárodných súťaží v sezóne. PRÁVNE
aby každý klub štartujúci v súťažiach UEFA a FIFA uznal právnu záväznosť štatútov, pravidiel, predpisov a rozhodnutí FIFA a UEFA, národnej asociácie a riadiaceho orgánu ligy.