li. Bratislavčania si totiž na čistotu okolo domu veľmi nepotrpia. Asi najväčším problémom v meste sú nelegálne skládky odpadu. Na tie sa tento rok sústredili organizátori projektu mestská časť Staré Mesto a spoločnosť Philip Morris Slovakia.
V centre mesta sa nachádza 16 čiernych skládok. Najobľúbenejšími miestami na odhodenie odpadu sú ľahko prístupné, ale na druhej strane málo viditeľné miesta. Na skládke skončí stavebný materiál, starý nábytok, ale aj nebezpečné veci ako autobatérie či farby a chemikálie. Brigádnici zlikvidovali päť takýchto miest. Ako však skepticky podotkol starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský, ľudia sa radi vracajú na staré miesta a skládky vyčistené vlani museli tento rok likvidovať znovu.
Do upratovacieho programu sa dostal tiež Horský park. Zelené mesto sa zapojilo do projektu záchrany tohto chráneného areálu vypracovaným Slovenskou agentúrou životného prostredia a v rámci neho rozvešali 60 vtáčích búdok. Park je totiž obľúbeným hniezdiskom mnohých sťahovavých vtákov.
Celkovo pribudlo v centre 1460 nových rastlín, vyčistilo sa 28 kilometrov ciest a chodníkov. Študenti tiež vyčistili protierózne zábrany, odtokové ryhy na dažďovú vodu. Na Žižkovej ulici zasadili popínavý pavinič.
„Mňa by zároveň potešilo, keby si ostatní obyvatelia viac vážili prácu na skrášľovaní prostredia, v ktorom žijeme spoločne,“ dodal na záver projektu Ďurkovský.
Environmentálny projekt Zelené mesto je ojedinelým na Slovensku uskutočneným po tretí raz. Na vytypovaní najviac zanedbaných lokalít a ich realizácii sa podieľali aj samotní občania. (maj)