
Viac ako tri roky bolo treba, aby trestný senát Krajského súdu v Banskej Bystrici vyniesol rozsudok nad dvoma Košičanmi, súkromnými podnikateľmi Jiřím M. a Štefanom L. Uznal ich vinnými najmä zo spáchania trestného činu podvodu za viac ako 30 miliónov korún. Prípad aj tak nemožno považovať za definitívne skončený. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a tretieho z obžalovaných Rudolfa V. z Liptovského Mikuláša museli vylúčiť na samostatné konanie.
Ešte v roku 1996 vypracoval prokurátor obžalobu na Jiřího, Štefana a Rudolfa. Podľa nej sa mali všetci traja v septembri 1994 dohodnúť na obchodných rokovaniach na podvode s naftou. Cez nestotožnenú osobu, ktorá vystupovala ako majiteľ neexistujúcej firmy Atak, s. r. o., Košice, odfaxovali do OMV Slovensko v Bratislave fingované doklady o úhrade fakturovanej ceny za naftu. Na ich základe poslali z Bratislavy do Košíc viac ako 1500 ton nafty, ktorú mala neexistujúca firma bez riadnych daňových dokladov ihneď predať za 19 miliónov 705-tisíc korún inej košickej firme. Majiteľom tejto firmy bol práve súkromný podnikateľ Jiří M. Naftu predali ďalším odberateľom, peniaze si všetci traja rozdelili. OMV Slovensko tak spôsobili škodu viac ako 30 miliónov.
Prokurátor všetkých troch obžaloval zo spáchania podvodu so škodou veľkého rozsahu ako členov organizovanej skupiny, ani jeden z obžalovaných sa však necítil vinným. Prípad ako príslušnému, postúpili v decembri 1996 banskobystrickému krajskému súdu. Ten prvé hlavné pojednávanie vytýčil na druhú polovicu februára 1998. A tu sa začali problémy.
Ukázalo sa, že dostať naraz pred senát všetkých troch obžalovaných a zároveň predvolaných svedkov je takmer nemožné. Nepomáhali žiadne zákonné páky. Raz podal niekto z obžalovaných námietku voči zaujatosti člena senátu (kým im to ešte zákon umožňoval), čo znamenalo prieťah o niekoľko mesiacov. Inokedy neprišiel niektorý z obžalovaných, potom sa nedostavil svedok, ktorých mali vypočuť až tridsaťpäť. Nepomohlo ani to, že Jiřího M. dodatočne vzali do väzby, kde strávil tri roky, ani to, že mu postupne uložili pokuty od 20- do 40-tisíc korún, spolu 90-tisíc. Neúčinné boli i niekoľkonásobné žiadosti predsedu senátu o predvedenie obžalovaného políciou.
Súd tak musel v jedinom prípade vytýčiť neuveriteľných 28 hlavných pojednávaní! Až v auguste 2001 Jiří M. a Ing. Štefan L. prostredníctvom svojich obhajcov požiadali, aby sa hlavné pojednávanie ďalej konalo bez ich prítomnosti. Tak sa koncom augusta konečne podarilo vyniesť rozsudok. Oboch obžalovaných uznali vinnými podľa obžaloby a Jiřímu M. vymeral deväť rokov, Štefanovi L. o rok menej. Na rovnaký čas im zakázali akúkoľvek obchodnú živnosť. Trest si majú odpykať v prísnejšej, druhej nápravnovýchovnej skupine.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.