Atény 4. júla (TASR) - Český prezident Václav Klaus počas dnešnej návštevy Grécka vyhlásil, že nesúhlasí s navrhovanou ústavou Európskej únie v jej súčasnej podobe bez verejnej diskusie a schválenia. Dôvodom jeho nesúhlasu je podľa jeho slov "federalistický podtext" dokumentu.
Súčasná podoba ústavy EÚ, ktorú Klaus kritizoval, bola prijatá ako základ pre rokovania lídrov EÚ na júnovom summite v Grécku. Záverečné rokovania o nej by mali začať v októbri v Taliansku, ktoré od 1. júla prevzalo rotujúce predsedníctvo EÚ od Grécka.
Predstavitelia európskeho bloku veria, že spoločná ústava vstúpi do platnosti v roku 2005. Najprv ju však musia ratifikovať parlamenty a zákonodarné zbory všetkých členských krajín únie a Európsky parlament.
"Je to viditeľná odchýlka od medzivládnosti v Európskej únii k nadnárodnosti, a to je čosi, čo by malo byť občanom Európy vysvetlené a nie len tak predané," uviedol na adresu navrhovanej ústavy EÚ český prezident, ktorý pricestoval do Atén na jednodňovú návštevu.
Zámerom ústavy je zjednodušiť operácie a rozhodovací proces v EÚ, keď sa v máji 2004 rozšíri o ďalších desať členských krajín. Zo súčasných 15 členov tak bude európsky blok tvoriť 25 krajín, čo primälo jeho predstaviteľov začať zvažovať, či EÚ aj naďalej zostane voľným zväzkom zvrchovaných štátov, alebo sa posunie k federálnemu systému.
Jednou z hlavných otázok, ktoré budú pravdepodobne predmetom októbrových rokovaní o konečnom znení ústavy, je aj to, či členské vlády stratia svoje právo veta pri hlasovaní v takých citlivých oblastiach, ako je zdaňovanie či zahraničná a obranná politika.
Kritici však varujú, že strata práva veta v týchto oblastiach bude predstavovať porušenie národnej suverenity.
"Ak bude v Európe jednota názorov, potom bude pomerne jasné, že Európa bude schopná hovoriť jedným hlasom," uviedol Klaus na tlačovej konferencii v gréckej metropole. "Ak však jednota názorov nebude, potom by bolo chybou umelo vytvárať jednotný hlas."
Český prezident je presvedčený, že "toto nie je neutrálna ústava. Nie je to len prepis existujúcich pravidiel do novej podoby, ako sa to občas prezentuje. Je to viditeľný krok jedným smerom," zdôraznil.
Počas krátkej návštevy v Grécku sa Klaus stretol s gréckym prezidentom Konstantinosom Stefanopulosom, s ktorým hovoril o grécko-českých vzťahoch.