"Študujte cudzie jazyky" hlása billboard, na ktorom mladá deva "ochutnáva" jazyk svojho partnera. Bez jazykových znalostí ste pracovne v mnohých prípadoch na vedľajšej koľaji. Dnes sa vyžaduje ovládať aspoň jeden cudzí jazyk aj u vedúcich kádrov na strednom stupni riadenia.
Práve znalosť viacerých cudzích jazykov by mohla byť podľa odborníkov našou silnou devízou: "V zahraničí majú dostatok vlastných odborníkov, ale mnohí ovládajú len svoj rodný jazyk," konštatuje Laura Gressnerová zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, čo dokladá vlastnými skúsenosťami.
Hovoriť viacerými jazykmi je podľa nej práve to, čím by sme mohli v zahraničí preraziť. Súhlasí s tým aj Libuša Osadská z agentúry Mobile College v Martine, ktorá už 12 rokov sprostredkúva Slovákom prácu v zahraničí. "Zahraniční klienti kladú čoraz väčšie nároky na znalosť jazykov. Bežne hľadajú odborníkov, ktorí ovládajú dva či tri jazyky, stretla som sa však aj s tým, že ich požadovali až päť," hovorí.
Naši školáci sa jazyky povinne učia od tretej triedy, nepovinne už od prvej. I keď úroveň výučby na školách nie je vždy na jednotku, s patričnou dávkou doučovania či výmenného pobytu v zahraničí sa školáci môžu základy jazyka naučiť.
Čo však s ľuďmi, ktorí si už nederú šaty v školských laviciach a namiesto toho pracujú a starajú sa o rodinu? Aké je pre nich ponuka na našom trhu a podľa čoho si majú vyberať kurz? Čo také kurzy stoja?
Dočítate sa v utorok, v denníku SME