
Ministerstvo financií chce zvýšiť v krajských mestách daň z nehnuteľností. Jej cieľom je zosilniť daňové príjmy obcí a odľahčiť štátny rozpočet. Novela má platiť jeden rok a zavedie nové koeficienty na výpočet dane z nehnuteľností. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vlastniť nehnuteľnosť bude od nového roku drahšie. Stane sa tak, ak poslanci schvália návrh ministerstva financií na zvýšenie dane z nehnuteľností v krajských mestách. Nejde ešte o zásadnú novelu, ktorá podstatne zmení spôsob zdaňovania nehnuteľností. Tá má začať platiť až od roku 2005. „Dovtedy sa však pristupuje k čiastkovej úprave zákona o dani z nehnuteľností, ktorej cieľom je posilniť vlastné daňové príjmy obcí a tým odľahčiť výdavky štátneho rozpočtu v časti transferov obciam,“ vysvetlilo ministerstvo.
Novela, ktorá bude platiť jeden rok, zavedie nové koeficienty na výpočet dane zo stavieb, bytov aj pozemkov. Krajské mestá sa budú môcť rozhodnúť, či využijú možnosť vyšších koeficientov a zabezpečia si tak viac peňazí vo svojich rozpočtoch. „Ak tieto mestá uplatnia pri vyrubovaní dane zákonom určené koeficienty, daňovníci zaplatia na dani z nehnuteľností v porovnaní s rokom 2001 v roku 2004 1,5-krát viac, v Košiciach sa daň zvýši o 2-násobok, v Bratislave o 2,3-násobok,“ píše sa v návrhu zákona.
Krajské mestá sa zatiaľ s návrhom len oboznamujú a či sa rozhodnú zvýšiť daň, sa uvidí neskôr. „Daň z nehnuteľností sa za posledných päť rokov nezvyšovala. Nemáme prepočítané, o koľko percent sa zvýši. Ľudia sú na rast cien zvyknutí,“ povedal viceprimátor Nitry František Baláž.
Daň z nehnuteľností je jeden z mála zdrojov príjmu aj v Košiciach. Podľa košického prednostu miestneho úradu Petra Bajusa nebude zvýšenie dane nijako drastické. „Ľudia by mali podľa návrhu platiť len za pozemky, na ktorých nehnuteľnosť stojí. Takže, keď sa zvýši koeficient, ktorý bude určovať výšku dane, trebárs dvojnásobne, predpokladám, že príjmy vzrastú možno o tretinu,“ dodal Bajus.
Ministerstvo financií objasnilo, že peňažné prostriedky z dane z nehnuteľností budú príjmami miestnych rozpočtov a nie štátneho rozpočtu. Očakáva sa, že mestá vyberú na dani v nasledujúcom roku 1,8 miliardy korún, naopak zrušenie dane z dedičstva, dane z darovania a dane z prevodu a prechodu nehnuteľností by ochudobnilo štátny rozpočet o 1,5 miliardy korún.
Novela pomôže riešiť i problém s financovaním mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste a v Košiciach. Správcami dane z nehnuteľností sú v týchto mestách príslušné mestské časti a nastali prípady, že mestu neprispievali na hromadnú dopravu aj napriek tomu, že ju využívali. Tento problém by mala odstrániť vypracovaná novela, pretože určuje mestským častiam v Bratislave a Košiciach odvádzať mestu určité percento z výnosov dane na zabezpečenie MHD.
RADKA CIRBESOVÁ
Daň porastie o pár stoviekNová daň z nehnuteľností by nemala nijako ovplyvniť cenu bytov a ani trh s nehnuteľnosťami. „Maximálne sa o niečo zvýši nájomné. Pri využívaných nehnuteľnostiach je totiž daň zahrnutá do ceny nájmu,“ vysvetlil majiteľ realitnej agentúry Fors Trade Robert Balog.
Kým zmene od budúceho roku nepripisuje zásadný význam, úplne nový zákon, ktorý sa pripravuje na rok 2005, považuje za významný krok k sprehľadneniu trhu. Nový zákon upustí od vyrubovania dane podľa znaleckých posudkov a namiesto nich zavedie cenové mapy. „Konečne sa prestane klamať v kúpnych zmluvách. Ak by sa dnes vyhodnotila predajnosť, zistilo by sa, že asi 80 percent kúpnych zmlúv korešponduje so znaleckým posudkom. To znamená, že byt sa predá za pol milióna, ale znalecký posudok je na 130-tisíc,“ povedal Balog.
Ročná daň za trojizbový byt (cca 60 m2) dnes a potom
Bratislava 270 Sk 621 Sk
Košice 240 Sk 480 Sk
Banská Bystrica 240 Sk 360 Sk