Ústava sa odvoláva aj na mýty

BRATISLAVA – Cyrilometodská tradícia, na ktorú sa odvoláva i slovenská ústava, je u nás poznačená romantizmom. Skutočné historické fakty o misii solúnskych bratov sa zmenili na mýty.

BRATISLAVA – Cyrilometodská tradícia, na ktorú sa odvoláva i slovenská ústava, je u nás poznačená romantizmom. Skutočné historické fakty o misii solúnskych bratov sa zmenili na mýty.

„Romantickej idei o cyrilometodskom dedičstve chýba v kultúrnych hodnotách nášho národa reálna obsahová náplň,“ myslí si archeológ Vladimír Turčan z Archeologického múzea v Bratislave. Cyril a Metod podľa neho neboli vierozvestovia, pretože v čase, keď prišli na Moravu, tu už pôsobili misionári z latinskej oblasti. Knieža Rastislav poslal po byzantskú misiu z čisto politických dôvodov – chcel sa vymaniť spod franského vplyvu. Byzantský cisár vyslaním Konštantína a Metoda tiež sledoval svoje politické ciele.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Byzantská misia sa skončila neúspechom. Hlaholské písmo sa medzi veľkomoravskými Slovanmi neujalo, napokon už vtedy bolo známe len malému počtu klerikov. Vypovedaním byzantskej misie sa prestali konať východné obrady a slovanskú liturgiu už predtým pápež Štefan V. zakázal. Kresťanskú tradíciu prenášali z Veľkej Moravy do mladších období latinskí kňazi. Priamo na slovenskom území nemala byzantská cirkev zrejme nikdy silnejšiu pozíciu ako cirkev západná,“ myslí si Turčan. Svoje názory sformuloval ako súčasť snahy o búranie mýtov v slovenských dejinách.

Nie všetci slovenskí historici s Turčanom súhlasia. „Toto je radikálny názor. Nebola to až taká marginálna záležitosť. Dokázali osloviť oveľa viac ľudí ako franskí kňazi liturgiou, ktorej ľudia rozumeli – to malo veľký význam, aj keď to bola christianizácia zhora, nedosiahla až do vzdialených osád,“ myslí si Ján Lukačka z Historického ústavu SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Historik Ľubomír Lipták tiež priznáva, že cyrilometodská tradícia stojí do veľkej miery na mýtoch. „Nie je radno stavať politiku na mýtoch. Preto si myslím, že by ústava nemala mať preambulu, pretože tá je odrazom momentálnej politickej situácie,“ hovorí. Turčanov názor pokladá za radikálny, ale správny v kontexte búrania mýtov.

Historici upozorňujú, že treba vidieť rozdiel medzi tým, čo sa naozaj odohralo v časoch Veľkej Moravy, a tým, čo tradícia pôsobenia solúnskych bratov dokázala neskôr. „Významný maďarský historik Béla Iványi, zástanca integrity Uhorska, napísal, že kým Slováci nepoznali svätoplukovskú a cyrilometodskú tradíciu, nerobili „problémy“, nemali žiadne politické ambície. Cyrilometodská tradícia mala od 19. storočia reálnu politickú silu,“ hovorí Lukačka.

SkryťVypnúť reklamu

S tým súhlasí aj Lipták. „V systéme národného obrodenia je cyrilometodská tradícia nesporne dôležitá, mala úlohu pri sformovaní národného povedomia. Štátna moc sa jej vyslovene bála, pretože úcta k Cyrilovi a Metodovi ako národným svätým stála proti úcte k štátnym svätým, ako bol kráľ Štefan,“ hovorí. Cyrilometodská tradícia dokázala svoju silu aj v časoch komunistickej totality.

(mar)

ANKETA

Zisťovali sme, či poslanci Národnej rady vedia, kedy prišli Cyril a Metod na Veľkú Moravu. (Správna odpoveď – v 9. storočí, v roku 863)

ĽUDMILA MUŠKOVÁ, HZDS: (Bez zaváhania) „V roku 863.“

RÓBERT KALIŇÁK, Smer: (Dlhšie ticho) „V lete. No, asi pred 1200 rokmi. Ja mám strojnícku priemyslovku, a na právo som chodil za totality. Skúšali ma zo západného imperializmu, nie z Cyrila a Metoda.“

SkryťVypnúť reklamu

ANNA ZÁBORSKÁ, KDH: (Chvíľu rozmýšľa) „Kedy prišli? Po roku 860.“

PETER MIŠŠÍK, SDKÚ: (Bez zaváhania) „V deviatom storočí.“ (Po minúte sa vracia). „Už som si spomenul – v roku 863. Základná otázka pri prijímačkách na právo.“

PAVOL RUSKO, ANO: (Bez zaváhania) „V roku 963.“

KLÁRA SÁRKÖZY, SMK: „Neviem vám povedať. Nechcem tipovať. Dávno.“

(mar)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu