
Voľbu Vancouveru za olympijské mesto 2010 oslavujú príslušníčky Kanadskej kráľovskej horskej polície. FOTO - REUTERS
Za Vancouver hlasovalo v 2. kole 56 členov MOV, kórejský Pchjongčchang dostal 53 hlasov. Ďalším kandidátskym mestom bol rakúsky Salzburg, ten vypadol v 1. kole, keď získal iba 16 hlasov. V úvodnom kole vyhral s 51 hlasmi Pchjongčchang, za Vancouver hlasovalo 40 členov MOV.
Celkovo kandidovalo na usporiadanie ZOH 2010 až osem miest, štyri z nich (Andorra, Sarajevo, Jaca, Herbin) exekutíva MOV vyradila v prvej fáze výberu minulý rok v auguste. Bern síce postúpil do finále, ale po referende sa kandidatúry vzdal.
V kanadskej delegácii premiér Chretien
Po slovách prezidenta MOV Jacqua Roggeho, ktorý oznámil meno úspešného kandidáta, vypukla vo vancouverskom tábore búrka radosti. Kanadský premiér Jean Chretien, ktorý bol oficiálnym členom vancouverskej delegácie: „Som si istý, že ZOH 2010 budú veľmi vzrušujúce. Ale pred definitívnym rozhodnutím sme mali obavy, lebo z jednej strany sme počúvali, že naša prezentácia bola výborná, iní už vopred vraveli, že úspech bude sláviť kórejská ponuka. Boli sme všetci veľmi napätí.“ Priamo vo Vancouveri sledovali voľbu dejiska hier asi 10-tisíc ľudí a po oznámení výsledkov sa spustil ohňostroj. Na veľkoplošnej obrazovke, ktorá prenášala dianie z pražského hotela Hilton, sa vo chvíli, keď J. Rogge vyslovil meno úspešného kandidáta, objavili veľké písmená „YES!“
Favorit už po prezentácii
Včera predpoludním predstavili všetci traja finalisti v pražskom hoteli Hilton svoje projekty. Každý mal k dispozícii na prezentáciu 45 minút a potom nasledovali odpovede na otázky členov MOV. Vancover, ktorý považovali za najväčšieho favorita aj stávkové kancelárie, absolvoval svoju prezentáciu ako prvý. Zástupcovia tretieho najväčšieho mesta Kanady sľúbili, že hry v tomto regióne sa budú niesť v znamení priateľstva a bez finančných problémov. Bremeno organizácie nebudú znášať daňoví poplatníci.
V multimediálnej prezentácii podporili vancouverskú kandidatúru aj premiér krajiny Jean Chretien, hokejová legenda Wayne Gretzky a baladou prispel aj miestny rodák, známy spevák Bryan Adams a ďalší významní športovci, rýchlokorčuliarka Catriona LeMayová-Doanová, zjazdár Steve Podborski a atlétka Charmaine Crooksová. Vancouver v rámci prezentácie viackrát zdôraznil, že „hry od mora k oblohe“ sú finančne zabezpečené. „Peniaze už máme a sú garantované,“ vyhlásil šéf kandidatúry Vancouveru Jack Poole.
Rakúsky plač
Vo foyer pražského hotela Hilton sa rakúski organizátori neubránili slzám, ktoré sa objavili i na tvári zjazdára Hermanna Maiera. Estónska operná speváčka Annela Peebová, ktorá žije v Salzburgu, mala nehybnú tvár kamennej sfingy.
„Je to veľké sklamanie, pretože sme do toho dali všetky svoje sily. Ale, bohužiaľ, nepodarilo sa,“ utrúsil dvojnásobný olympijský víťaz Maier. Neúspech vo voľbe neprisúdil syndrómu malej krajiny. „Rozhodovalo niečo iné. Vedeli sme, že to bude tesné, ale že vypadneme tak rýchlo, to ma prekvapilo,“ neskrýval rozčarovanie.
Hovorca rakúskej kandidatúry Michael Schön odmietol oznámiť, či Salzburg bude kandidovať na usporiadanie hier v roku 2014. „Často nám všetci hovorili, že sme dali najlepšiu ponuku,“ klopil zrak hovorca. „To ‚ale‘ na konci však bolo väčšie než kandidatúra. Nie vždy vyhrá najlepší, hovorme tomu trebárs politika,“ dodal.
Aj rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel bol hlboko sklamaný. „Nie je dôvod niekomu sa posmievať. Salzburg predložil svetu skvelú ponuku, ale je to ako v športe. Vyhrať môže len jeden. Boj sme však prehrali hneď v prvom kole a veľmi to bolí,“ povedal po tajnej voľbe s tým, že športovci jeho krajiny sa budú môcť v budúcom dejisku hier odškodniť aspoň tým, že privezú čo najviac medailí. „Vedeli sme, že nie sme favoritmi, ale čakali sme väčší boj,“ uviedol. „Asi Európa nemohla dostať hry, keď sú v roku 2006 v Taliansku,“ pokúsil sa nájsť dôvod neúspechu. (čtk, sita)