
Hraničný priechod Šahy pár hodín po zadržaní 16 príslušníkov Úradu hraničnej a cudzineckej polície. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Všetci zatknutí pracovali na odbore hraničnej kontroly Úradu hraničnej a cudzineckej polície. Polícia sa ešte chystá zatknúť troch policajtov, ktorí boli včera v zahraničí, a jednu policajtku nezatkla, lebo je tehotná. Vyšetrovateľ zvažuje, či podá návrh na ich vzatie do väzby.
Na odbore pracovalo spolu 33 policajtov, polovica z nich bola teda podľa inšpekcie ministerstva vnútra skorumpovaná a minister ich hneď prepustil. Včera nastúpili do práce už pripravení náhradníci.
Policajti vraj brali úplatky od začiatku roku 2002. „Žiadali finančnú hotovosť od občanov Rumunska, ktorí požadovali, aby im do pasu vyznačili záznam, že vstúpili na územie Slovenska. Potrebovali získať potvrdenie, že opustili Maďarsko, a tak mohli byť v Maďarsku ďalších tridsať dní,“ povedal minister vnútra Vladimír Palko.
Na maďarskej strane priechodu maďarská polícia zadržala zase deväť svojich policajtov. „Už vodiči áut alebo autobusov odovzdali s cestovnými dokladmi aj peniaze. Na osobu bol úplatok 500 až 1000 forintov. Bola to dlhomesačná prax,“ hovorí Palko. Mesačne si každý policajt mohol zarobiť aj niekoľko desiatok tisíc korún.
Akciu pripravovali šesť mesiacov. Polícia dostala podnet od jedného z policajtov na odbore, pri zbieraní dôkazov použila aj odpočúvanie. „Až ma mrzí, že nemôžeme zverejniť všetky podrobnosti,“ povedal minister. On sám už včera vedel, na ktorom odbore bude zákrok v najbližších dňoch. Zatiaľ to nespresnil. „Čierne ovce, ktoré v polícii zostali, dostali posolstvo, že aj na ne môže prísť rad. Nech si nikto nemyslí, že sa ho to netýka. Aj policajti v Šahách boli veľmi nemilo prekvapení.“
Šéf odboru medzi zatknutými nebol, úplatky mali brať starší a skúsenejší policajti. Či zostane šéf na svojom mieste, minister zatiaľ nepovedal.
Minister potvrdil, že toľko policajtov naraz nezadržali už niekoľko rokov. V Šahách sa včera k zákroku odmietli vyjadriť. Všetci policajti aj colníci svorne tvrdili, že dostali príkaz nevyjadrovať sa.
(mož, bej)