PRAHA – Českí občianski demokrati navrhujú od základu zmeniť sociálny systém. Súčasťou alternatívnej reformy verejných financií opozičnej ODS, ktorá predpokladá rovnú 15-percentnú daň z príjmu, majú byť aj jednotné sociálne dávky.
Nárok by na ne mal každý občan od 18 rokov až do konca života. Podľa prepočtov, ktoré pripravuje poslanec ODS Vlastimil Tlustý, by mohlo ísť o 3,5- až 4-tisíc českých korún mesačne. Dávka by rástla o infláciu. Na peniaze navyše by mali nárok iba ľudia trvalo neschopní pracovať.
Nové jednotné dávky by znamenali zrušenie systému sociálnych a nemocenských dávok, podpory v nezamestnanosti a u mladších ľudí by sa týkali aj dôchodkov. Celkovo by na ne mal ísť rovnaký balík ako v súčasnom systéme.
Ako by kto s dávkou naložil, by záležalo iba na ňom. Kým nepracuje, žil by z nej, keď pracuje, dával by ju na dôchodkové či životné poistenie alebo inak sporil a investoval.
Tlustého návrh by mohol mať podporu celej ODS. „Konečne do toho stojatého rybníka prišiel niekto s nejakým nápadom, ako zjednodušiť administratívu,“ poznamenal poslanec za túto stranu Miroslav Beneš.
ODS sa návrh pravdepodobne nepodarí presadiť. Ostatné politické strany ho odmietli. Tlustého to neprekvapilo a neodradilo: „V roku 1996 som sa nestretával s podporou rovnej dane ani v ODS. Dnes ju všetci považujú za serióznu reformu. Podobný priebeh očakávam aj u tohto novorodenca.“ Podľa Tlustého by jednotné dávky aj viac motivovali ľudí k práci a zaistili tak vyšší ekonomický rast krajiny.
Jeho nápad nenadchol ani ekonomických analytikov. Za pozitíva považujú iba snahu zjednodušiť sociálny systém a preniesť zodpovednosť zo štátu na občanov, ale pochybujú, že by bol systém lepší ako súčasný.
Reformu vlády bude snemovňa prerokúvať koncom mesiaca, ODS chce vlastný návrh reformy predložiť parlamentu počas leta. (čtk)
Jednotné dávky…
…by dostával každý od svojich 18 rokov do konca života…
… a používal by ich podľa toho, či práve pracuje, alebo nie. Buď by z dávky žil, alebo by ju odkladal na „horšie“ časy.
Reakcie politikov
PETR IBL, predseda poslancov za ČSSD, by návrh nepodporil. Chápe síce snahu sprehľadniť systém, ale nepáči sa mu predstava, že dotácie by dostávali aj tí, čo ich práve nepotrebujú. Myslí si, že by ju jednoducho minuli.
KAREL KÜHNL, predseda poslancov – unionistov sa s iniciatívou zatiaľ nezoznámil: „Návrhy budú nepochybne súčasťou programu ODS do budúcich volieb a voliči rozhodnú, či sa máme vydať touto cestou.“
JAROMÍR TALÍŘ, predseda poslancov za KDU-ČSL, nerozumie zmyslu návrhu, aby všetci dostávali rovnakú dávku, nech si s ňou robia, čo chcú. Myslí si, že pre niekoho by takáto dávka nebola potrebná, pre iných by bola dávkou, ktorá by ich problémy neriešila.
PAVEL KOVÁČIK, predseda poslancov za KSČM, považuje za jedinú výhodu návrhu menšiu administratívnu náročnosť.