BRATISLAVA 1. júla (SITA) – Rokovaním o návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR so Zmluvou o pristúpení k Európskej únii sa začala 15. schôdza parlamentu. Na rokovaní sa zúčastňuje aj prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda, väčšina členov kabinetu a veľvyslanci pristupujúcich a členských krajín EÚ.
Zmluvu musí Národná rada schváliť ústavnou väčšinou, proti zmluve by mali hlasovať len komunistickí poslanci. Takmer päťtisícstranový dokument dostali poslanci v elektronickej podobe. Jeden exemplár, ktorý je v súčasnosti umiestnený v rokovacej sále, bol k dispozícii v písomnej podobe u predsedu parlamentu. Zmluvu o pristúpení desiatich nových štátov k Európskej únii podpísali v apríli v Aténach lídri 25 krajín budúcej rozšírenej Európy. Po súhlase všetkých parlamentov a uložení ratifikačných listín u talianskej vlády ako depozitára EÚ začne platiť 1. mája 2004. Schválením zmluvy prenesie Slovensko výkon časti svojich práv na Európske spoločenstvá a Európsku úniu. Ako právne záväzný akt Európskej únie bude mať táto zmluva prednosť pred zákonmi SR.
Na programe júlovej schôdze parlamentu je 40 bodov. Najdiskutovanejšia novela zákona o interrupciách, ktorá vyvoláva rozpor vo vládnej koalícii, je zaradená na rokovanie ako 13. bod. Návrh predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Milana Horta na vypustenie tohto bodu z programu 15. schôdze neprešiel. Poslanci nepodporili ani návrh predsedu poslaneckého klubu ANO Ľubomíra Lintnera, aby sa začalo o tomto bode rokovať v pevne stanovený čas a to v stredu o 9:00.
sy;pr;bl