
Katharine Hepburnová v oscarovom filme Na zlatom jazere.
Po svojich rodičoch, otcovi lekárovi a matke aktivistke za práva žien zdedila výrazné črty: otvorenú, prenikavú myseľ, zdravé telo, ktoré si celý život cvičila, a neschopnosť povedať niečo, čo si nemyslela. To jej síce sťažilo začiatok kariéry, ale nadlho ju nemohlo zabrzdiť - odjakživa vzbudzovala pozornosť ostrou, krásnou, jedinečnou tvárou a aristokraticky znejúcim prízvukom Nového Anglicka. Na Broadway, do hlavnej úlohy, sa dostala roku 1932 v predstavení Manžel bojovníčky. „Som osobnosť, rovnako ako herečka,“ vyhlásila raz. „Ukážte mi herečku, ktorá nie je osobnosť - bude to žena, ktorá nie je hviezda.“
V posledných rokoch sa štvornásobná laureátka Oscara už vyčerpaná vekom čoraz viac sťahovala do ústrania. Ešte v roku 1994 sa objavila po boku Anthonyho Quinna vo filme A čo keď je to láska, ktorý sme mohli vidieť minulý týždeň na slovenských obrazovkách.
Prvú svetovú slávu zožala filmami Africká kráľovná s Humphreyom Bogartom, Príbeh z Philadelphie s Gary Grantom a Jamesom Stewartom v Žene, o ktorej sa hovorí. Tento film z roku 1942 bol aj jej prvou spoluprácou s jej neskorším dlhoročným partnerom Spencerom Tracym. Neskôr s ním nakrútila ešte deväť filmov - v nich často hrala práve seba: energickú ženu, ktorá nemá žiadny problém s usádzaním mužov postihnutých komplexom nadradenosti, drzo a radostne ho ignoruje. Romanca s týmto labilným, aj keď na plátne takým suverénnym pijanom, trvala vyše dvadsaťpäť rokov. Boli hollywoodsky pár snov.
Naposledy spolu hrali roku 1967 v slávnom filme Hádaj, kto príde na večeru, ktorý ukazoval prstom na rasové predsudky vzdelanej bielej Ameriky. Podľa drvivej väčšiny americkej kritiky bol ten film jedným z najvýznamnejších amerických filmov vôbec. V tom roku Spencer Tracy zomrel, ich láska vydržala do poslednej chvíle. Bol katolík, a nikdy sa nerozviedol, Katharine Hepburnová to akceptovala. Starala sa mu aj o to, aby alkoholom zúbožený Tracy vždy mal kde hrať. „Nemyslím si, že by bolo množstvo úžasných hercov. Spencer medzi nich patril. Ja som bola len dobrá herečka,“ hovorila.
Čo do počtu Oscarov bola Katharine Hepburnová najúspešnejšou herečkou vôbec. Štyri Oscary za herecký výkon nedostal zatiaľ nikto. Plus dvanásť nominácií. V počte nominácií ju svojimi trinástimi predbehla až tento rok Meryl Streepová. Katharine Hepburnová Oscary získala: roku 1934 za Morning Glory (Úsvit slávy), roku 1968 za Hádaj, kto príde na večeru, roku 1969 za Leva v zime a roku 1982 za snímku Na zlatom jazere. Popri filmovej kariére ju stále viac lákalo divadlo, ktorým kedysi - na Broadwayi - začínala. Jej priateľka a správkyňa jej pozostalosti Cynthia McFaddenová včera povedala: „Bola americký originál a navždy ním zostane. Zomrela tak, ako žila, dôstojne a milosrdne.“ Liz Taylorová zasa: „Myslím si, že každá herečka na svete sa na ňu dívala s úctou a s pocitom: Bože, keby som len mohla byť ako ona!“
Na jej počesť dnes večer o ôsmej newyorského času na Broadwayi chvíľu zhasnú svetlá. Keďže si to v závete výslovne neželala, ďakovné bohoslužby nebudú. Pred trinástimi rokmi v jednom z rozhovorov povedala: „Nebojím sa druhého sveta, ani ničoho podobného. Nemám strach z pekla a teším sa na nebo.“