
Slovenskí manažéri však musia často riešiť veľa komplikovaných situácií v oveľa kratšom čase ako ich skúsenejší európski kolegovia.
Globalizáciou sa síce podstatne rozšírili možnosti podnikov aj ich manažmentov, rovnako sa však znásobil aj počet možných ohrození. A v dnešnom svete podnikania sa uplatnia iba tí najlepší.
"Šancu má len víťaz," hovorí Richard Dobeš, riaditeľ českej pobočky Skupiny Dynargie, ktorá sa špecializuje na poradenstvo a tréningy v oblasti ľudských zdrojov. "Dnes je kvality všade dosť a je dostupná pre všetkých. Preto úspešné spoločnosti prešli na stratégiu: robiť len to, v čom sme najlepší."
Koniec autoritatívneho riadenia: každý je odborníkom vo svojej oblasti
Hustý les nových možností, nepretržitý a zrýchľujúci sa tok nových informácií, meniace sa nároky na prácu s ľuďmi, chaos – to všetko sa stalo súčasťou každodenného života vrcholových manažérov. Okrem toho sa ich pozícia oproti minulosti zmenila v tom, že pracovné tímy sú stále menej ochotné spolupracovať s človekom, ktorý nemá prirodzenú autoritu. Vrcholový manažér musí byť schopný stanoviť pre všetkých zmysluplnú víziu a učiť svojich podriadených stále nové veci. Ani autoritatívne riadenie už nezodpovedá dnešným trendom. „Dnes už nie je možné, aby manažér kompletne naplánoval svojim ľuďom prácu,“ hovorí Richard Dobeš. „Nemôže všetkým povedať cieľ, cestu k tomuto cieľu aj prostriedky, ktorými ho majú dosiahnuť. Každý z tímu musí byť predsa odborníkom vo svojej oblasti – preto ho firma zamestnáva.“
Tvorivá intuícia nahradzuje analytickú racionalitu
Zmenil sa aj spôsob rozhodovania manažérov. Rozhodnutia boli ešte nedávno výsledkom racionálneho procesu, teda analýzy, rozboru situácie, znamenalo to prácu s kompletnými informáciami v danej oblasti. Dnes však už mnohé informácie rýchlo zastarávajú. „Okrem toho je pravdepodobné, že ani vaši konkurenti nie sú úplní babráci a na základe rovnakých informácií museli nutne dospieť k rovnakému výsledku ako vy,“ vysvetľuje Richard Dobeš. „Preto sa tí najlepší rozhodujú dnes už na základe intuície a súvislostí. Veľmi zaujímavou sa teda stáva schopnosť myslieť tvorivo.“
Extrémne výkony nie sú každodennou samozrejmosťou
Zrátané a podčiarknuté, práca top-manažéra je síce zaujímavá, ale veľmi náročná. Mnoho ľudí vo vedení úspešných spoločností preto pracuje dlhý čas bez ohľadu na pracovnú dobu a s vysokým nasadením. „Je nemožné, aby človek išiel povedzme tri roky na stoštyridsať percent,“ hovorí Richard Dobeš. „Kto sa včas nespamätá, musí sa „zavariť“. Takíto ľudia potom končia na psychiatrii alebo aspoň pri rozvodoch.“ To si už uvedomili špičkové firmy, ktoré si svojich najlepších ľudí cenia a snažia sa tento problém riešiť alebo postavením schopných pracovných tímov, alebo rotáciou na exoponovaných miestach. „Človeku ktorý niekoľko mesiacov podával hyper-výkon dožičí firma na určitý čas uvoľnenie,“ hovorí Richard Dobeš. „Môže ho na čas preradiť do pozície v druhej línii alebo poslať na dlhšiu dovolenku.“ Tak sa nikto nemusí báť fyzickej ani psychickej likvidácie, ani toho, že ho zamestnávateľ vyžmýka ako citrón a potom ponechá svojmu osudu.
Autor: gal