Viedeň 30. júna (TASR) - Štafetu v Európskej únii preberá 1. júla na nasledujúcich šesť mesiacov Taliansko. Kým grécke predsedníctvo malo skôr sparťanský charakter, zameraný v prvom rade na efektívnosť, Rím pripravuje pompézne divadlo.
Taliansko na poste predsedu EÚ však vyvoláva vážne obavy, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse a za dôvod starostí označuje zloženie súčasného talianskeho kabinetu, v ktorom majú svoje miesto aj neofašisti, ako aj kontroverznú postavu premiéra Silvia Berlusconiho, čeliaceho podozreniam z podplácania predstaviteľov justície.
"Problém Berlusconi", znel titulok francúzskeho magazínu Nouvel Observateur uplynulý týždeň. V mnohých článkoch, publikovaných v európskej tlači sa spomína "taliansky vírus", ktorý by mohol infikovať celú Európu.
"Pozor, Európa," varoval uplynulý týždeň taliansky filozof a poslanec ľavicových demokratov v Európskom parlamente Gianni Vattimo v denníku Süddeutsche Zeitung. "Riziko Berlusconi je pre Európu všetko možné len nie imaginárne" a "Má Európa dostatok protilátok, aby sa v budúcom polroku nenechala nakaziť vírusom hrdzavejúcej demokracie, aká je v Taliansku," pýta sa.
Die Presse pripomína, že predstavitelia členských krajín EÚ trápne mlčali, keď sa ich novinári pýtali na zákonné opatrenia, ktoré majú chrániť talianskeho premiéra pred trestným stíhaním.
Mnohí budú isto sledovať s napätím a obavami, ako bude Talian zneužívať európsky parket na riešenie vnútropolitických problémov. Tradícia je totiž taká, že vnútropolitické šarvátky ustupujú v predsedajúcej krajine do úzadia, uzatvára rakúsky denník.