BRATISLAVA – Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru neakceptovala ako vyhovujúcu tohtoročnú žiadosť Slovenska na zaradenie východoslovenskej tokajskej oblasti do Zoznamu svetového dedičstva.
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Józsefa Berényiho bola žiadosť príliš sústredená na vinársku produkciu a menej na kultúrne dedičstvo či ochranu životného prostredia. Zároveň sa podľa neho ukázalo, že bude veľmi ťažké presadiť samostatnú nomináciu tohto regiónu. Jednoduchšie by bolo rozšíriť minuloročný zápis maďarskej tokajskej oblasti v zozname UNESCO, k tomuto kroku však dosiaľ maďarská strana nedala súhlas.
Ako náhradný projekt Slovensko napokon do UNESCO tohto roku nominovalo na zápis Slovenské pralesy, ktorý obsahuje asi 20 rôznych lokalít. Výbor svetového dedičstva ho bude posudzovať v priebehu roka. „Predbežné informácie, ktoré sme dostali, hovoria, že projekt je vzorový,“ konštatoval štátny tajomník.
V súvislosti s nomináciou slovenskej tokajskej oblasti vidí Berényi do budúcna za úlohu jednak prepracovať projekt podľa pripomienok UNESCO a zároveň pokračovať v rokovaniach s maďarskou stranou o spoločnom projekte. Tokajská oblasť leží z väčšej časti na území južného suseda, na slovenskej strane ide o deväť obcí, najmä o Viničky, Malú Tŕňu a Slovenské Nové Mesto.
V zozname UNESCO zatiaľ figuruje päť slovenských miest. Sú to Banská Štiavnica, Spišský hrad, dedina Vlkolínec, historické jadro Bardejova a slovensko-maďarský jaskynný systém Domica – Aggtelek, ku ktorému sú priradené aj jaskyne Slovenského krasu a Dobšinská ľadová jaskyňa. (tasr)