ý Pyeongchang. A práve najdôležitejšia osoba tohto súboja Gerhard Heiberg stojí v centre najnovšej aféry. Vplyvnému Nórovi, ktorý je šéfom výberovej komisie, vyčítajú konflikt záujmov a zainteresovanosť v prospech Vancouveru. Kanadské mesto dostalo od komisie najlepšie hodnotenie.
Heiberg sa po prílete do Prahy bránil: „Mám čisté svedomie. Nie na 99, ale na sto percent.“ Nórsky podnikateľ predpokladá, že pred stredajším rozhodnutím o usporiadateľovi zimných hier i piatkovými voľbami do exekutívy (kandiduje na funkciu viceprezidenta MOV) sa vynoria ďalšie „zaručené“ správy. Potom chce tému naplno otvoriť pred plénom. Tvrdí, že útoky nemajú autorov v Salzburgu ani Pyeongchangu, ale v Kanade, kde sú veľmi silní odporcovia usporiadania Hier 2010.
Heiberg (64) bol pred časom v Nórsku šéfom Obchodnej komory, stál na čele významnej banky a bol predsedom dozornej rady podniku Aker (do roku 1996). Akým konkrétnym výhradám čelí? Heiberg bol pred rokom veľmi aktívny pri fúzii Akeru s koncernom Kvaern. Dnes má kolos Aker Kvaern zaoberajúci sa výrobou lodí a spracovaním ropy v Kanade dvanásť filiálok, štyri z toho sú vo Vancouveri.
Heiberg sa bráni: „Tento podnik obchoduje v Južnej Kórei viac ako v Kanade, a okrem toho od roku 1966 do 1972 som žil v Salzburgu. Tak prečo by som mal forsírovať Vancouver.“
Po škandáloch s pridelením predchádzajúcich hier zimnej olympiády americkému mestu Salt Lake City prijal MOV prísny mravný kódex. Podľa neho majú členovia povinnosť oznámiť etickej komisii akúkoľvek činnosť, ktorá koliduje s funkciou vo vrcholnom orgáne svetového olympizmu. A to Heiberg nepokladal za nutné.
Nór bol hlavným organizátorom zimnej olympiády 1994 v Lillehammeri, zrejme najúspešnejšej v histórii. Neskôr ho za to odmenili členstvom v MOV. Dnes patrí medzi jeho reformátorov. S požiadavkami na demokratizáciu a transparentnosť olympijského výboru patrí k najbližším spolupracovníkom prezidenta Jacqua Roggeho. (šef)