
Deťom v predškolskom veku vyberieme nenáročné zvieratko, napríklad morské prasiatko. Samozrejme, ak naň nie sú alergické. FOTO – ARCHÍV
Veterinárne okienko
Od dnešného dňa majú deti prázdniny. Mnohí rodičia by im za vysvedčenie radi obstarali zvieratko. To vie aj vhodne vyplniť prichádzajúci voľný čas.
Skôr ako živého tvora prinesú do domácnosti, mali by zvážiť všetky ZA a PROTI. Každé zviera má totiž rôzne nároky na chov, výživu, krmivá, starostlivosť, ustajňovaciu plochu. Môže mať denný alebo nočný rytmus, obyčajne žije dlhšie ako dva prázdninové mesiace. Napokon, myslieť treba aj na pravidelné preventívne úkony, návštevy u veterinára a s tým spojené výdavky.
Psík sa zväčša stáva členom domácnosti, prinesie nám mnoho radosti, ale si vyžaduje aj zodpovedný prístup. Samozrejmé sú prechádzky niekoľkokrát za deň v každom počasí. Povinné očkovanie proti besnote dopĺňa vakcinácia proti iným nákazám (psinkový komplex, leptospiróza, parvoviróza). Nevyhnutné je tiež psa zbavovať vnútorných aj vonkajších parazitov. Vyžaduje si plnohodnotnú výživu a pozornosť svojho majiteľa. Keď je dlhší čas v jeho neprítomnosti, necíti sa dobre.
Mačka je v porovnaní so psom oveľa samostatnejšia a nezávislejšia od chovateľa. Takisto potrebuje stopercentnú starostlivosť a kvalitnú výživu. Keď sa však nezdržiava len v byte, žije si vlastným životom. V záujme zdravia zvieraťa, ako aj ľudí okolo, sú návštevy veterinára spojené s preventívnou prehliadkou, očkovaním, prípadne s terapiou nevyhnutné.
Ani chov králikov, vrátane maličkých plemien, ktoré si získali mimoriadnu obľubu najmä u detí, nás nezbavuje povinností. Treba predchádzať viacerým nákazám, predovšetkým kokcidióze, salmonelóze, myxomatóze, hemoragickej pneumónii (tzv. mor králikov), infekčnej chrípke. Bez pomoci odborníka sa nezaobídeme ani pri väčšine nenákazlivých ochorení (zdutie, otravy, avitaminózy, katary).
Kto si zvolí za spoločníka andulku, korelu, kanárika alebo iného operenca, takisto bude riešiť nejeden zdravotný problém. Rovnako to platí pri korytnačkách, malých hlodavcoch alebo aj akváriových rybičkách.
* * *
Možno to znie zložito, ale potenciálny majiteľ má byť dobre pripravený na všetko, čo sa s chovom zvierat spája. Vhodné je vopred si naštudovať odbornú literatúru, zvážiť vlastné sily a možnosti, navštíviť skúsenejšieho chovateľa, výstavu zvierat alebo chovateľskú burzu. Až keď si uvedomí, do čoho vstupuje, má sa rozhodnúť pre konkrétny druh zvieraťa. (inš)