- ľalie môžeme pestovať aj v rôznych nádobách na balkóne? Najvhodnejšie sú nízke, na tento účel šľachtené ľalie. Cibule vysadíme v jeseni alebo na jar, do nádoby hlbokej 20 centimetrov, do piesočnatej zeminy. Počas vegetácie dobre polievame a raz za týždeň prihnojíme hnojivou zálievkou.
- slivkoviny v záhradkách patria k najviac rozšíreným druhom? Z pomologického hľadiska ich môžeme rozdeliť na slivky, slivy, ringloty a mirabelky. Spoločným znakom plodov slivkovín je hladká šupka, ktorá môže mať výrazné oinovatenie. Slivky delíme na pravé slivky a poloslivky. Pravé slivky rodia najkvalitnejšie ovocie, zatiaľ čo hodnota plodov polosliviek je nižšia. Slivy majú mäkkú, kyslastú dužinu a sú vhodné len na priamy konzum. Ringloty sa vyznačujú bujným rastom. V menšom množstve sa pestujú mirabelky, ktoré prinášajú kvalitné, sladké plody, menšie ako ringloty.
- hriadku, z ktorej sme zobrali prvú úrodu zeleniny, pripravíme čím skôr na osadenie novou kultúrou? Pôdu očistíme od zvyškov rastlín a prihnojíme rýchlo pôsobiacim kombinovaným hnojivom (Slovcerit). Hriadku plytko prerýľujeme do hĺbky 15 až 20 centimetrov, alebo prekypríme kultivátorom. Nakyprenú pôdu povalcujeme, alebo utlačíme doskou. Povrch urovnáme hrabľami, čím súčasne povrchovú vrstvu opäť pokypríme. Takáto pôda je vhodná na okamžitú sejbu alebo výsadbu.
- choroby listov muškátov môže zapríčiniť polievanie studenou vodou? Polievame ich preto teplejšou, zohriatou vodou. Pravidelné týždenné prihnojovanie prináša bohatšie kvitnutie a dlhšiu životnosť kvetov.
- včely sú hlavnými, ale nie jedinými opeľovačmi našich rastlín? Niektoré druhy opeľujú čmeliaky, motýle, muchy aj ďalší hmyz. Väčšinou sa každý druh hmyzu špecializuje na určitý druh alebo skupinu rastlín, ktoré mu vyhovujú stavbou kvetu, kvalitou nektáru i vôňou. Zaujímavou skupinou opeľovačov sú pestrice, ktoré sa najčastejšie objavujú na kvetoch bazy. Láka ich špecifická vôňa, ktorá neláka ostatný hmyz. Kvety sú malé a plytké, takže nektár rýchlo vyschne a tvrdne. Pre väčšinu hmyzu je preto nedostupný, nie však pre pestrice. Podobne ako muchy si potravu navlhčia slinami, čím ju premenia na hustú šťavu, ktorú potom sajú. (pav)