Obeť holokaustu Max Stern (82): Až dnes viem, že som naozaj prežil

Na obálke je portrét Maximiliána Sterna, rodáka zo Šafárikovho námestia, zarámovaný do vrúbkovanej známky opečiatkovanej veľkými písmenami BRATISLAVA, dátumom narodenia 2. marca 1921 a názvom knihy - My Stamp on Life (Moja známka, respektíve pečiatka ...


Maximilián Stern so slovenskou veľvyslankyňou v Kanade Annou Tureničovou pri slávnostnom predstavení svojej životopisnej knihy, ktorej titulná strana je na hornej snímke.


FOTO – ARCHÍV


Na obálke je portrét Maximiliána Sterna, rodáka zo Šafárikovho námestia, zarámovaný do vrúbkovanej známky opečiatkovanej veľkými písmenami BRATISLAVA, dátumom narodenia 2. marca 1921 a názvom knihy - My Stamp on Life (Moja známka, respektíve pečiatka na živote - ako to voľný preklad z hry slov v angličtine dovoľuje). Tento autobiografický príbeh v anglickom jazyku vyšiel v máji v Melbourne, kde 82-ročný bratislavský rodák žije, pracuje, športuje a oddychuje. Austrália sa mu stala druhým domovom - tak ako mnohým iným, a nielen slovenským Židom, čo prežili holokaust. ,,Nedá sa na to zabudnúť, ale netreba na to stále myslieť,“ radí Max filozoficky mladšej generácii. ,,Vojna a koncentračné tábory v nás kedysi ubili ľudské pocity, ostal iba živočíšny zmysel pre prežitie, útek a voľnosť. Keď som na konci vojny ostal na slobode sám, bez rodičov a najmladších bratov, ktorých zavraždili v Osvienčime, pýtal som sa - a naozaj som prežil?“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rod siaha až k Chatamovi Soferovi

Maximilián Stern, syn dunajskostredského obchodníka Mošeho Sterna, ktorého prababička bola dcérou a jednou z jedenástich detí Chatama Sofera, strávil detstvo a prvé obchodnícke roky v Bratislave. Slovensko bolo vtedy súčasťou medzivojnového Československa a neskôr samostatné. ,,Na veľa sa už nepamätám, ale viem, že sme hrali denne s chlapcami futbal a nedeľu čo nedeľu sme sedeli s otcom nad albumami známok - tieto dve vášne si ma podmanili,“ povedal nám Max, keď sme ho navštívili v Melbourne v jeho obchode so známkami.

Bol najstarším zo siedmich detí. Keď sa narodil jeho najmladší brat Robi, mal už 16 rokov a pomáhal otcovi v biznise. Základnú školu vyštudoval v nemčine, strednú v slovenčine a vysokú znovu v nemčine vo Viedni. Tam chodievali s otcom aj na ligový futbal známou bratislavskou ,,električkou“. Max navyše pravidelne plával v bratislavskom klube Bar Kochba a často iba tak - v Dunaji.

SkryťVypnúť reklamu

Úteky, šťastie a tragédie

Rodina žila chudobne, skromne a v tichosti, ale držala družne pospolu, posilňovala sa láskou a vierou. Dodržiavala šabat, dbala, aby bolo všetko kóšer. Zlom nastal, keď hitlerovský nacizmus vtrhol do strednej Európy a začal sa hon na Židov. Maxových bratov Harryho a Kurta najprv odviezli kindertransportom, ale napokon mali šťastie, lebo šli do Londýna a prežili. Jeho menší bratia a rodičia nie. Ukrývali sa najskôr u istého zelovocinára, ten ich však udal, a Sternovcov odviezli do tábora v Marianke. Potom putovali vlakom do Osvienčimu. Zomreli tam v rokoch 1944-45.

Max sa počas zatýkania schovával, mával šťastie a unikal smrti. Keď ho prvý raz chytili, skončil v pracovnom tábore Hlinkovej gardy v Žiline, ale podarilo sa mu zmiznúť. Vďaka obchodovaniu so známkami si získal neoceniteľné kontakty nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Dokonca i medzi policajtmi, gardistami a dôležitými úradníkmi. Podarilo sa mu zadovážiť vždy v pravom čase rôzne falošné doklady pre seba i pre iných Židov. Ukrýval sa pod rôznymi menami ako Michal Zádecký či Milan Stránsky.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodovanie s poštovými známkami bolo v tom čase dôležité a Stern získaval výnimky pred deportáciami. Založil Filateliu KUKO na Ružovej ulici v Bratislave, ale po arizácii ju musel odovzdať árijke Márii Aignerovej. Tá ho brala za partnera a kryla ho. Vodilo sa im dobre.

Po deportácii rodičov a súrodencov sa schovával pod strechou v Redute, kde ho prichýlil správca Alfons Drobný, strýko hokejového majstra sveta a tenisového wimbledonského víťaza Jaroslava Drobného, ktorý neskôr ušiel z Československa do Egypta a Anglicka. Keď na Redutu dopadla 50-kilogramová nevybuchnutá bomba, budovu evakuovali a Drobného mučili, gestapáci prišli na jeho úkryt. Stern v poslednej chvíli vyliezol šachtou na ulicu a našiel si prístrešok v chemickej továrni.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo dva dni pred Vianocami 1944, keď gestapo jeho i priateľov zasa vyňuchalo. Maxa odviezli do Sachsenhausenu, potom do Lichtenradu. Po strastiplných zážitkoch v Berlíne, kde ich Nemci nechceli pustiť, ani keď už Rusi stáli pred bránami, a po pochode smrti do Hamburgu, bol Stern a jeho súputníci z koncentračného tábora jedného rána voľní. 7. mája 1945, niekde uprostred lesa.

Vtedy nepoznali žiadny iný pocit ako hlad - ani pomstu, ani ľútosť či smútok, únavu alebo beznádej. Len hlad. Honba za jedlom a pokojom ho doviedla domov do Bratislavy: ,,Šťastie hralo v mojom živote často veľkú úlohu, ale rozhodujúce bolo, že som sa nebál a riskoval.“

Známky ho opäť vytiahli z kaše

Láska k filatelii vrátila Maximiliána Sterna späť k životu. Znovu otvoril obchod v Bratislave, začalo sa mu dariť. No prišiel február 1948, nástup Gottwalda a komunistov. Súkromní podnikatelia začali mať problémy, najmä Židia. ,,Cítili sme český diktát, na Slovensku sme komunizmus odmietli, čo sa potvrdilo aj vo voľbách. Mal som aj nemecké občianstvo a na papieri štatút politického väzňa koncentračných táborov, a tak čoskoro po svadbe 8. marca 1948 v Bratislave som sa rozhodol odísť. Ktorýsi večer v júni 1948 som zavrel obchod, nechal auto zaparkované pred bránou a cez Budapešť odišiel do Austrálie.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Melbourne si Stern zriadil filatelistický obchod a dosiahol neuveriteľné úspechy. Stal sa austrálskou, ba aj svetovou špičkou. Bol priekopníkom v spolupráci s Austrálskou poštou, figuroval vo viacerých filatelistických združeniach, organizoval výstavy, výnimočné série známok (napríklad na OH 1956 v Melbourne). Stále cestuje po svete a po páde komunizmu každý rok pravidelne aj na Slovensko.

Zasiahla ho ešte jedna rana, keď mu v roku 1995 zomrela manželka Eva, ale má dve deti, osem vnúčat a tri pravnúčatá. Vo svojom úctyhodnom veku je najstarším registrovaným futbalistom Austrálie v histórii, trénuje dva-tri razy do týždňa a pravidelne, každú nedeľu, hráva ligu. Slovenský futbal a hokej už nesleduje, ale tenis áno a tešil sa aj vtedy, keď sa slovenskí hokejisti stali majstrami sveta.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu 18. mája vydal svoju knihu v Melbourne - na slávnosť do kasína Crown pozval vzácnych hostí. Prišli veľvyslanci Izraela i Slovenska, politici, podnikatelia. Knihu krstil riaditeľ strediska Simona Wiesenthala v Jeruzaleme Efraim Zurov, ktorý Maxa na napísanie autobiografie prehováral. Na konci svojho prejavu bratislavský Austrálčan Maximilián Stern so slzami v očiach tíško priznal: ,,Teraz, keď tu stojím pred vami a svojím dielom, a vidím svojich príbuzných a známych, môžem si povedať, že som naozaj - prežil.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu