
Mladému starostovi Jindřichovíc pod Smrkem Petrovi Pávkovi (vpravo) sa podarilo presvedčiť ľudí, a biomasa im už dnes aj zarába. FOTO – ARCHÍV
Český mikroregión vo Frýdlandsku je vďaka biomase energeticky samostatný. Štyri obce, na čele s Jindřichovicami pod Smrkem, vytvorili spoločenstvo, požiadali o granty, o úver a postavili si kotol na biomasu. „Školstvo a zdravotníctvo nepatrili pod obce, no prešli pod ňu. Naše obce sú celé splynofikované, tieto budovy však na plyn napojené neboli, tak sme sa rozhodli využiť biomasu,“ hovorí starosta Jindřichovíc Petr Pávek. „Najväčší problém neboli peniaze ani technológie, ale presvedčiť ľudí, že to má budúcnosť.“
S projektom začali v roku 1999, dokončili ho o dva roky, mikroregión získal grant 700-tisíc českých korún z projektu obnovy vidieka, dotáciu 250-tisíc od Českej energetickej agentúry, 350-tisíc investovali obce a k tomu si ešte zobrali dvojmiliónový úver. Po odrátaní nákladov na prevádzku a splácanie dvojmiliónového úveru obciam zostane zisk za predané a ušetrené teplo asi 220-tisíc českých korún ročne. Teplo predávajú domovu dôchodcov v Libereckom kraji. „Pritom vlastne využívame drevený odpad, len vyčistíme lesy, sady, okolie ciest, obrežeme stromy, používame aj slamu, aj rastliny ako kukuricu a repku. Z toho máme viac biomasy, ako potrebujeme,“ hovorí starosta.
Obec Jindřichovice pod Smrkem sa chce osamostatniť aj pri výrobe elektrickej energie. Rozhodla sa teda postaviť veternú elektráreň. Najvyššie stožiare v Čechách už stoja, opäť sa ich podarilo postaviť s pomocou dotácie zo Štátneho fondu životného prostredia. Postavenie 63-metrových stožiarov a veternej elektrárne stálo 62 miliónov korún. (haj)