vyčistiť, ale obsah čriev a močových mechúrov dobytka využiť aj ako zdroj energie. Na Slovensku sa s bioplynom z exkrementov veľkých hospodárskych zvierat experimentuje v Kolíňanoch v okrese Nitra.
V biologických odpadoch je uchované veľké množstvo energie, ktorú možno využiť v súlade s ekologickými požiadavkami, práve to robí bioplynové technológie pozoruhodnými. Problému sa venujú aj odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Aj preto, že v rezorte nášho pôdohospodárstva sa tento problém prakticky neriešil. Známa bola iba jediná bioplynová stanica v Bádke, neďaleko Rimavskej Soboty. Slovenská poľnohospodárska univerzita bola v roku 1996 začlenená do siete medzinárodných vedeckých projektov v rámci Európskej únie, ktoré sa zaoberajú práve využitím organických odpadov z pôdohospodárstva na ekologickú likvidáciu odpadov a ich energetické využitie.
„Na pôde Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku v Kolíňanoch sa vybudovala demonštračná bioplynová stanica, ktorú sme v roku 2000 uviedli do skúšobnej prevádzky,“ vysvetľuje Jozef Pružinský, ktorý je prevádzkovateľom projektu. „Odvtedy sa zariadenie laboratórne testuje a riešia sa tu i ďalšie výskumné projekty, napríklad testovanie palivových článkov, miešanie rôznych druhov odpadov - z lapačov tukov, kuchynské odpady či prepálené oleje.“
Čo si pod tým predstaviť? Kolíňanská bioplynová stanica spracúva hnojovicu od osemdesiatich dojníc. Maštaľný hnoj, ktorý sa zvyčajne vyváža na hnojisko a potom zaoráva ako organické hnojivo, tu má ešte jedno poslanie. Najprv odovzdá energiu, až potom sa vyhnitý substrát dostane na pole ako kvalitné hnojivo. Výskumy dokazujú, že pri takomto postupe sa až o deväťdesiat percent znižuje klíčivosť burín, likvidujú sa patogénne organizmy, čím sa zase znižuje potreba použitia chémie na poliach.
Kolíňanská stanica na výrobu bioplynu má inštalovaný výkon 24 kW elektrickej energie a 45 kW tepelnej energie. Vyrobené teplo sa využíva na ohrev vody a vykurovanie skleníka, elektrina sa používa vo výrobnom areáli. V prvom rade je to však demonštračné pracovisko, ktorého úlohou je šíriť bioplynové technológie a oboznamovať s nimi domácu aj zahraničnú odbornú verejnosť. Aký je záujem?
„Zo Slovenska, bohužiaľ, skôr verbálny. Širšiemu uplatneniu, napriek nesporným výhodám, bráni celý komplex bariér, od celkovej energetickej politiky cez nedostatok finančných zdrojov, až po nízku informovanosť a povedomie. Treba len veriť, že bariéry sa postupne odstránia a zelená energia dostane zelenú.“ (bd)