
Čakárne sú štyri týždne po zavedení poplatkov prázdnejšie, ale lekári hovoria, že v lete vždy býva menej pacientov a s hodnotením zatiaľ treba počkať.
FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Po zavedení poplatkov v zdravotníctve určité zmeny k lepšiemu vidno, hoci zdravotníci sú v hodnoteniach zatiaľ opatrní.
„Ubudlo tých, čo mali na recepte predpísaný Paralen za 11 korún,“ hovorí lekárnik Peter Mihálik, predseda Slovenskej lekárnickej komory. „Možno je menej pacientov, ale veľmi to závisí od regiónu. Ubudli však takí ‘chronickí obiehači‘, ktorí pod rôznymi zámienkami chodili tri-štyrikrát do týždňa,“ hovorí predseda Únie špecialistov Slovenska Andrej Janco.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac je po štyroch týždňoch od zavedenia poplatkov veľmi spokojný. Hovorí, že počet vydaných receptov klesol o tridsať percent, výdaj liekov o 10 až 15 percent.
„Zatiaľ vo svojej praxi nepozorujem zníženie. V lete vždy býva menej pacientov, zatiaľ má každý pacient doma zásoby. Reálne by sa dal dopad zhodnotiť tak koncom roka,“ hovorí praktický lekár a prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.
Praktický lekár Branislav Ba- biš z Čadce máva teraz v ča- kárni o pätinu menej pacientov ako pred poplatkami: „Čiastočne to súvisí priamo s poplatkami a čiastočne s tým, že ľudia sa predzásobili liekmi. Predtým sme mali totiž veľa návštev len kvôli predpísaniu liekov.“ Podľa neho prichádza menej dôchodcov a ľahko chorých ľudí s nádchou, virózou či ľahšou chrípkou, kde uprednostnia samoliečbu.
Odborní lekári pokles pacientov zatiaľ nezaznamenali. Kardiológ-angiológ Viliam Bugáň má stále plnú čakáreň. „Práve dnes som skonštatovala, že v mojej ambulancii tvrdenie o poklese pacientov neplatí,“ hovorí aj gynekologička Beatrix Jezná.
Menej ľudí chodí aj do žilinských lekární. „Už sa nás aj v sklade pýtali, prečo tak málo objednávame,“ hovorí lekárnička Alena Frajková zo žilinskej lekárne Althea. Ľudia sa podľa magistry predzásobili, keď sa ešte za recepty nedoplácalo a menej pacientov v lekárňach bude ešte asi mesiac. „Potom sa to opäť dostane do normálu, hoci možno troška znížené to bude.“
Organizácie pacientov s rôznymi chorobami a liekové firmy však apelujú, že vážne chorí ľudia začali kvôli poplatkom na liekoch šetriť. „Máme správy, že si kardiaci svojvoľne znižujú dávky, aby ušetrili a nemuseli platiť znova dvadsať korún v lekárni. Namiesto predpísaných dvoch tabletiek si dajú jednu,“ hovorí Jaroslav Vasil z farmaceutickej spoločnosti Merck.
(mar, aha)