BRUSEL – Taliani sú v Európe najzdravší, Španieli sa dožívajú najvyššieho veku a Briti sú zasa najtučnejší, konštatuje správa o zdravotnej situácii občanov európskych krajín, ktorú uverejnili v Bruseli.
Zo štúdie, ktorú si objednala farmaceutická spoločnosť Pfizer vyplýva, že priemerný občan členskej krajiny Európskej únie sa dožíva asi 78 rokov. V Španielsku to však neplatí, pretože tam je priemer o štyri roky vyšší – a to i napriek najvyššiemu počtu fajčiarov v krajine. Nasleduje Taliansko, kde sa ľudia dožívajú v priemere 79 rokov a Francúzsko so 78 rokmi.
Naproti tomu krajiny, ktoré sa majú začleniť do únie budúci rok, na tom tak dobre nie sú: najhoršia situácia je v Maďarsku, kde ľudia zomierajú obvykle okolo 70 rokov; v Poľsku je to 73 rokov, v Českej republike o rok viac.
Pokiaľ ide o príčiny úmrtí, v Európe sú číslom jeden srdcové choroby.
Autori štúdie naznačujú, že ako odporučenie na dosiahnutie vysokého veku by mohla slúžiť zdravá španielska diéta a francúzska láska k vínu. Guláš naopak nemožno odporučiť, pretože Maďarsko má najvyšší pomer srdcových infarktov na 100-tisíc obyvateľov, a to 587.
Najtučnejšia populácia žije v Británii, kde 20 percent ľudí trpí nadváhou. Na druhom konci rebríčka sú Nóri, kde si na tučnotu môže sťažovať len šesť percent obyvateľov. (čtk)