HAVANA – Kubánska vláda vyrukovala proti disidentom s novou zbraňou: vydala knihu, ktorá má podľa ministra Felipa Péreza Roqua dokázať, že kubánska opozícia je v skutočnosti výtvorom financovaným americkou vládou.
Kniha je údajne zložená z dokumentov a výpovedí disidentov pri výsluchoch. Kubánski disidenti zažívajú od marca bezprecedentné represie.
„Kniha vysvetľuje a objasňuje, ako vlastne takzvaní disidenti vznikli,“ včera citovala Roqua agentúra AP. „Neobjavili sa ako dôsledok prirodzeného procesu v kubánskej spoločnosti.“
Disidenti pritom rozhodne popierajú, že by ich platili či organizovali zo Spojených štátov alebo odinakiaľ, a tvrdia, že kubánska opozícia vznikla úplne prirodzeným spôsobom z túžby po otvorení kubánskej spoločnosti väčšej miere demokracie.
Kniha s jednoduchým názvom Disidenti je tak ďalšou hrudou hliny, ktorou by kubánsky režim najradšej zasypal všetkých svojich oponentov. Od marca odsúdil režim Fidela Castra 75 opozičných predstaviteľov na tresty od šesť do 28 rokov.
Najmenej 50 z vynesených trestov podľa agentúry Reuters v noci na utorok potvrdil kubánsky najvyšší súd a ostatní odsúdení majú len malú nádej, že by ich odvolanie niekto vypočul. A to bez ohľadu na skutočnosť, že za prepustenie disidentov viac či menej razantne orodujú zahraničné vlády, medzinárodné organizácie i významné osobnosti, vrátane pápeža Jána Pavla II.
Analytici sa ani po troch mesiacoch od Castrovho pritvrdenia voči disidentom nevedia zhodnúť, čo tým diktátor vlastne sleduje. Niektorí tvrdia, že to bola jediná šanca, ako sa Castro mohol brániť pred silnejúcim opozičným hnutím. Iní sú však presvedčení, že Castro jednoducho starne. „Upadá fyzicky aj psychicky,“ povedal denníku The Miami Herald bývalý analytik americkej CIA Brian Latell.
Elizardo Sánchez, jeden z kubánskych bojovníkov za ľudské práva, si myslí, že je to pokus zničiť opozíciu. „Bojím sa, že kubánska vláda chce dostať krajinu do úplnej izolácie. Prečo? Pretože diktátorom sa potom oveľa lepšie vládne.“ (čtk)