
Pred holandskou potratovou loďou sa striedajú pravičiari aj feministky. FOTO - ČTK/AP
Premiér a predseda Strany demokratickej ľavice Leszek Miller využil úspech európskeho referenda a ohlásil zmeny: jeho strane ide o reformu daňového systému a liberalizáciu interrupčného zákona. O potratoch sa práve pre referendum v poslednom čase nehovorilo.
Ešte v decembri Miller tvrdil, že žiadne zmeny v tejto problematike nechystá. Teraz už nepotrebuje dobré vzťahy s cirkvou, a preto mohol interrupcie vytiahnuť.
„Je veľmi smutné, že v momente, keď chce národ nanovo získať vnútornú slobodu, vznikajú iniciatívy, ktoré škodia duchu Poliakov, pretože v pozadí je návrh na zabíjanie,“ reagoval pobúrený primas Jozef Glempa.
Nejde však len o referendum. Druhým dôvodom, prečo sa Miller vrátil k tejto téme, je situácia vo vnútri jeho strany. Koncom tohto týždňa sa bude voliť nové vedenie. Návrat k obľúbenej téme poľskej ľavice má posilniť pozíciu premiéra. Millerovu vládu už totiž nekritizuje len opozícia, ale aj stranícke špičky.
Do tejto situácie vplávala holandská loď Langenrot. Oficiálne je účelom jej plavby informovanie poľských žien o antikoncepčných prostriedkoch a lekárskom ošetrení. Vášne však vyvolala informácia, že na palube našli potratové pilulky. Poľské zákony ich zakazujú.
Členovia radikálnych pravicových zoskupení ako Liga poľských rodín alebo Všepoľská mládež 24 hodín denne sledujú, čo sa na lodi deje. Okrem nich v prístave demonštrujú aj feministky, ktoré loď vítajú.
Zajtra by na palubu mali prvý raz nasadnúť poľské ženy a Holanďanky s nimi chcú vyplávať do medzinárodných vôd. Tam poľský interrupčný zákon už neplatí.
Poľsko má jeden z najprísnejších protipotratových zákonov v Európe. Umelé prerušenie tehotenstva umožňuje len v prípade ohrozenia zdravia matky, vážneho poškodenia plodu či znásilnenia.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI, Wrocław pre SME