Briti si v Iraku znovu nasadia prilby

Po prvých útokoch na britských vojakov mení Londýn taktiku: priateľský prístup sa neosvedčil, na rade je ostrý režimV Iraku musí prísť zmena – v taktike, používaní výzbroje a možno prídu aj noví vojaci. Po dvoch útokoch na britských vojakov, pri ktorých .


Americký vojak dôkladne kontroluje irackého muža. K takémuto modelu sa budú musieť prikloniť asi aj Briti. FOTO – TASR/AP


Po prvých útokoch na britských vojakov mení Londýn taktiku: priateľský prístup sa neosvedčil, na rade je ostrý režimV Iraku musí prísť zmena – v taktike, používaní výzbroje a možno prídu aj noví vojaci. Po dvoch útokoch na britských vojakov, pri ktorých zahynuli v utorok šiesti muži a ôsmi boli zranení, to oznámila britská armáda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minister obrany Geoff Hoon povedal, že do Iraku možno pošlú tisíce čerstvých posíl. Zvyšujú sa bezpečnostné opatrenia, platí vyšší stupeň pohotovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Stále je nejasné, čo sa vlastne v Iraku dialo predtým, ako britskí vojaci v okolí mesta Amara zomreli. A kto zabíjal.

Briti údajne dali civilným predstaviteľom mesta Madžar, kde sa incident odohral, ultimátum, aby do 48 hodín vydali tých, čo zabili ich vojakov.

„Ten útok bol nevyprovokovaný. Bola to vražda,“ povedal britský podplukovník Ronnie McCourt. „Zabili ich na policajnej stanici.“ Bližšie však Briti situáciu neopísali, mozaika utorkového dňa sa neskladá ľahko.

Spravodajca agentúry Reuters sa stretol s obyvateľmi, ktorí v tejto oblasti žijú. Ich svedectvá hovoria, že zavraždenie príslušníkov britskej vojenskej polície je dôsledkom nevhodného správania Britov počas záťahov pri hľadaní zbraní v ich domoch.

V konzervatívnom šíitskom meste Madžare narastalo napätie už niekoľko dní a ľudia vyšli do ulíc protestovať. V neprehľadnej situácii Briti proti davu vystrelili gumené náboje. Iračania si mysleli, že ide o ostré projektily, a tak ich samopaly (po ktorých Briti pátrali) odpovedali ostrými.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja Briti boli podľa agentúry AP na mieste mŕtvi a štyroch ďalších zahnali na policajnú stanicu. Tí padli po dvojhodinovej prestrelke s ozbrojencami. Zomreli najmenej štyria Iračania a štrnásti boli zranení.

Vojaci vraj v Madžare od soboty kontrolovali domy a hľadali zbrane. „Prišli so psami a mierili zbraňami na ženy a deti. Ako moslimovia nemôžeme tolerovať psy v našich domoch,“ opisuje, čo ľudí vyhnalo do ulíc, jeden z obyvateľov.

Po sťažnostiach Briti súhlasili so zastavením prehliadok, ale za dva dni sa vrátili a pokračovali v rovnakom štýle. Iračania žiadali, aby prestali a sľúbili, že dobrovoľne odovzdajú zbrane počas nasledujúcich dvoch mesiacov. Keď sa však vojaci v utorok znovu vrátili, vyšli tisíce ľudí na protest do ulíc.

Ako si počínať v krajine, kde musia mier strážiť zbrane, sa naučili britskí vojaci v Severnom Írsku. Streľba v Madžare však ukázala, že, zúročiť takéto skúsenosti v moslimskej oblasti bude ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

Briti doteraz v Iraku pôsobili inak ako Američania – nejazdili po zuby ozbrojení v obrnených vozidlách. Ich priateľský prístup (okrem akcií zameraných na hľadanie zbraní a podozrivých osôb) sa však zmení a opäť si oblečú nepriestrelné vesty a prilby.

Spojeneckým vojskám sa v Iraku nedarí. Stále nemajú Husajna a jeho synov, napätie medzi vojakmi a miestnymi obyvateľmi je nielen v oblastiach spravovaných Američanmi, kde žijú prevažne sunniti, ale aj na juhu, kde žijú šíiti pod dohľadom Britov.

Partizánskych irackých úderov – ako v utorok na britskú hliadku a následne aj na vrtuľník (8 zranených) – pribúda. Do akej miery sú útoky na Američanov a Britov organizované a do akej miery sú to len izolované pokusy?

To je otázka pre výzvedné služby. Posielať zbytočne veľa vojakov do Iraku by asi nebolo rozumné.

SkryťVypnúť reklamu

MAREK CHORVATOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu