TOKIO, RANGÚN, LONDÝN – Japonsko včera zmrazilo akúkoľvek finančnú pomoc Barme. Zosilnilo tým tlak na vojenskú vládu, aby prepustila vodkyňu demokratickej opozície Do Aun Schan Su Ťij.
Na Barmu včera zatlačila aj Veľká Británia. Britský premiér Tony Blair verejne vyzval britské spoločnosti, aby prerušili s Barmou všetky obchodné styky.
Japonské ministerstvo zahraničia k rozhodnutiu zmraziť finančnú pomoc Barme dospelo po stroskotaní úsilia o dialóg s barmskými predstaviteľmi, uviedol hovorca ministerstva Kodžiró Macumoto. „Pokiaľ bude Su Ťij prepustená, Japonsko obnovenie pomoci opäť zváži,“ dodal. Rozhodnutie nasledovalo po pondelňajšej návšteve námestníka japonskej ministerky zahraničia Tecuró Janóa v Rangúne, kde sa stretol s tretím najvyšším predstaviteľom junty Kchinem Ňjunom. Janó vyzval barmskú vojenskú vládu na okamžité prepustenie Su Ťij a umožnenie slobodnej politickej činnosti opozičnej Národnej ligy pre demokraciu (NLD).
Vysoký barmský predstaviteľ japonskému emisárovi údajne oznámil, že vodkyňa opozície Don Aun Schan Su Ťij nie je zadržiavaná vo vychýrenom väzení Insein.
Japonsko je jednou z mála vyspelých krajín, ktoré s barmskou juntou vedú priame rozhovory, a je najväčším poskytovateľom pomoci Barme. Posledným krokom sa však japonský postoj priblížil pozícii Spojených štátov a Európskej únie, ktoré už na Barmu uvalili hospodárske sankcie.
V Tokiu je kvôli Barme aj zvláštny zmocnenec generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana Ismail Razali. Razali sa 10. júna so Su Ťij stretol a konštatoval, že politička je v poriadku.
Su Ťij je barmskou juntou väznená od 30. mája, keď medzi jej priaznivcami a stúpencami vlády došlo na severe krajiny k násilnému konfliktu. (čtk, reuters)