PARÍŽ – Francúzska vláda pripravuje zmenu trestného statusu prezidenta, ktorý je vo Francúzsku už niekoľko rokov terčom polemík pre podozrenie z účasti prezidenta Jacqua Chiraca v korupčných aférach. Na základe odporučení expertov by imunita hlavy francúzskeho štátu mala byť v čase výkonu funkcie ešte posilnená. Francúzska ústava by však mala byť obohatená o možnosť odvolania prezidenta parlamentom, teda akýmsi francúzskym variantom amerického impeachmentu.
Zmenu trestného postavenia hlavy štátu by francúzska vláda mala prerokovať počas mesiaca. Minister spravodlivosti Dominique Perben pritom navrhne, aby bolo v ústave vyslovene uvedené, že prezident nemôže byť počas výkonu mandátu vyšetrovaný, trestne stíhaný ani nútený na svedectvo.
Chiraca chceli vypočúvať sudcovia v prípadoch spojených s nelegálnym financovaním jeho bývalej strany Združenie pre republiku, s machináciami na parížskej radnici v čase jeho starostovania či s jeho nákladnými súkromnými cestami po svete, ktoré platil v hotovosti. Vo všetkých prípadoch však prezident tvrdil, že sa na vypočúvanie, „bohužiaľ, nemôže dostaviť“.
Najvyšší Kasačný súd napokon potvrdil, že prezidenta ku svedectvu nemôže nikto nútiť. Chirac po tom, čo vlani obhájil mandát, navyše oslovil expertov, ktorí odporučili, aby jeho imunita bola v ústave ešte posilnená. Do skončenia mandátu v roku 2007 ho tak vyšetrujúci sudcovia na výsluch nedostanú.
Vo francúzskej ústave by sa napriek tomu mala objaviť formulácia o možnosti zosadenia prezidenta v prípade „porušenia jeho povinností, čo je viditeľne nezlúčiteľné s výkonom jeho mandátu“. V takom prípade by o prezidentovom osude rozhodoval parlament. Francúzsko by tak do svojho ústavného poriadku zaviedlo podobnú procedúru, akou je impeachment v Spojených štátoch.
Pre Chiraca však táto novinka nepredstavuje žiadnu veľkú hrozbu. V oboch komorách parlamentu sa totiž môže po minuloročných parlamentných voľbách spoľahnúť na veľkú pravicovú väčšinu.
RADKA MARKOVÁ, čtk