BRATISLAVA – Najmenšie platy budú musieť od októbra vzrásť. Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu z dnešných 5570 na 5950 korún. Po zdanení by tak najslabšie platení zamestnanci dostávali 4993 korún, čo je o tristo viac ako dnes. Po zmene daňového systému v januári by ich čisté príjmy vzrástli znova, a to na 5153 korún.
„Tieto prepočty sa týkajú bezdetných slobodných ľudí. Ak má niekto deti, bude platiť ešte menšie dane. Zostane mu teda viac,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý. Na minimálnu mzdu je dnes odkázaných necelých tisíctristo ľudí, po zvýšení jej úrovne by to malo byť vyše tritisícpäťsto.
Na otázku, prečo minimálnu mzdu nezvýši štát viac, Beblavý odpovedal: „Prvoradým cieľom ministerstva je zvyšovať zamestnanosť. Platí pritom priama úmera – čím prudší rast príjmov, tým pomalší rast zamestnanosti.“
Takýto návrh zvyšovania minimálnej mzdy sa nepáči odborom. „O minimálnej mzde za vyjednáva. My navrhneme, aby sa zvýšila na 8100 korún,“ hovorí odborový predák Ivan Saktor. „Zhruba taký je priemer v krajinách Európskej únie.“
Beblavého vysvetlenie, že príliš prudký rast príjmov by znížil tempo rastu zamestnanosti, označil Saktor za nesprávne.
Treťou stranou pri vyjednávaniach budú popri vláde a odboroch aj zástupcovia zamestnávateľských zväzov. Tí by nemali mať s návrhom ministerstva práce problém.
TOMÁŠ VELECKÝ