
Najlepšou lesoochranárskou školou, ktorá včera za svoje víťazstvo prevzala poltonovú paletu recyklovaných zošitov a papiera, sa stala Základná škola v Hanušovciach nad Topľou. V kategórii stredných škôl získala prvenstvo Stredná priemyselná škola v Bardejove. Na snímke triedna učiteľka 8. D na Základnej škole v Hanušovciach nad Topľou Antónia Babicová (vľavo) so žiakmi pri preberaní zošitov. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
V Bratislave sa opäť objavili škrupinkári. Hazardná hra – tzv. škrupinky – bola už nejaký čas na ústupe. Škrupinkári sú spravidla viacerí. Jeden na zemi na provizórnom kuse kartónu či na handre manipuluje s tromi zápalkovými škatuľkami, prípadne s pohármi na poker a prehadzuje pod nimi guľôčku. Odtiaľ pochádza aj názov – škrupinky, má evokovať predstavu orechových škrupiniek.
Ďalší člen skupiny provokuje okoloidúcich, aby si stavili, pod ktorou „škrupinkou“ guľôčka práve je. Väčšinou imituje aj šťastného výhercu. Stavíš tisícku, vyhráš dve. Ďalší zase dávajú pozor na políciu. Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, šanca vyhrať je nulová. Celá hra je totiž založená na podvode. Aj keď uprene sledujete škrupinku s guľôčkou a ste presvedčený, že je práve pod ňou, tá je spravidla v dlani predvádzača. Ide o najjednoduchší kúzelnícky trik, na ktorom môžete v sekunde prehrať tisícku a, naopak, druhá strana vyhrať v priebehu niekoľkých minút desaťtisíce. Škrupinkári v podchode pri Hodžovom námestí v Bratislave za pätnásť minút stihli otočiť tridstaťtisíc korún.
Problém so škrupinkármi bol u nás podľa slov riaditeľa Okresného riaditeľstva Bratislava I Gabriela Alla už za socializmu. Vtedy sa zdržiavali najmä na trhovisku vo Vajnoroch a škrupinky hrali najmä ľudia z bývalej Juhoslávie. „Posledné roky bol s nimi pokoj. V Starom Meste sa vyskytovali iba ojedinele. V máji tohto roka sa zjavili znova.“
Ako hovorí Gabriel Allo: „Operatívne sa presúvajú z miesta na miesto. Majú prehľad o bezpečnostných kamerách, ktorým sa vyhýbajú. Keď pracujú, majú človeka, ktorý dáva pozor, či nejde polícia. Takže je ťažké pristihnúť ich pri čine.“
Škrupinkárov možno vidieť v Bratislave napríklad v podchode pri Hodžovom námestí či na Michalskej ulici. Ak ich však nepristihnú pri čine a žiaden poškodený nie je ochotný spísať zápisnicu, tak ich môžu jedine skontrolovať. Prípadne skonštatovať, že porušujú verejný poriadok či všeobecne záväzné nariadenie mesta. „Takže môžu dostať pokutu maximálne dvetisíc korún,“ hovorí Allo. „Mojím záujmom je zistiť, prečo tu tento jav dokáže žiť.“
Podľa hovorkyne bratislavskej mestskej polície Silvie Moňovskej za posledné tri týždne riešili policajti tri prípady škrupinkárov. Konkrétne v podchode pri Hurbanovom námestí, pod Manderlákom a pri Michalskej bráne. Všetky miesta boli podľa nej zámerne vybrané mimo dosahu bezpečnostných kamier. Dva razy išlo o tú istú osobu a jeden prípad prebrala štátna polícia.
BARBORA MANČÍKOVÁ