Londýn 27. augusta (TASR) - Posledný augustový pondelok majú Briti Summer Bank Holiday, teda voľný pondelok na konci letných prázdnin. Štátne sviatky, alebo tzv. Bank Holidays zaviedol v Británii osvietený sir John Lubbock v druhej polovici 19. storočia s tým, že niektoré dni v roku treba bankám vyhradiť na zúčtovanie pohľadávok.
Na začiatku 21. storočia majú Briti týchto sviatkov celkom osem. No nikoho asi neprekvapí, že na jednej strane to obyvateľom Spojeného kráľovstva pripadá ako málo, no na strane druhej nevedia presne ako s voľným pondelkom naložiť.
Odborári odštartovali kampaň za zvýšený počet sviatočných dní. Upozorňujú, že ak by sa Británia chcela v počte sviatkov vyrovnať priemeru Európskej únie - teda 10,8 sviatočných dní - obyvatelia britských ostrovov by mali by mať o tri dni zákonného voľna viac.
Taliani majú štátne voľno dvanásťkrát a Španieli s Portugalcami dokonca oslavujú 14 štátnych sviatkov za rok. A i keď si britský zamestnanec priráta k štátnym sviatkom i dovolenku, nie je na to práve najlepšie - v priemere má za celý rok len 20 dní voľna, počas ktorých môže so závisťou poškuľovať po Rakúsku, kde sviatky s dovolenkou zaberú až 38 dní. Ale majú Briti obyvateľom kontinentálnej Európy skutočne čo závidieť?
Nedávny prieskum britského poštového úradu odhalil, že viac než polovica občanov Británie by aj napriek dnešnému sviatku šla radšej do práce. Takmer 60 percent opýtaných totiž nevie, kam s rodinou cez sviatky vyraziť a polovica rodín si vraj nie je celkom istá, ako v čase voľna zabaviť svoje ratolesti. Navyše si dnešný Bank Holiday väčšina Britov spája s dopravnou zápchou alebo vykradnutým bytom.