ú kvôli sociálnemu systému a verejnému sektoru. Musíme ukázať, ako to bude fungovať," povedal premiér v rozhovore pre švédsky denník Svenska Dagbladet. Švédske referendum sa má uskutočniť 14. septembra.
Podľa prieskumov verejnej mienky jedna z ôsmich žien zamestnaných vo Švédsku pracuje vo verejnom sektore, ktorý riadi štedrý sociálny systém v krajine. Z prieskumov vyplýva, že ženy sú prevažne proti prijatiu eura, kým muži jednotnú menu skôr podporujú. Premiér Persson a jeho sociálni demokrati majú pred sebou ťažké obdobie, aby vybojovali hlasy voličov pre vstup Švédska ako 13. členskej krajiny eurozóny.
Minulý týždeň dva prieskumy priniesli ďalšie dôkazy o opozícii voči euru. Výsledky jedného z nich, ktorý uskutočnila skupina Temo, ukázali, že keby referendum bolo dnes, 51 percent voličov by sa vyjadrilo proti prijatiu eura, a iba 35 percent by s jednotnou európskou menou súhlasilo, pričom 14 percent bolo nerozhodnutých. Z prieskumu vyplynulo, že 59 percent žien je proti vstupu do eurozóny a 24 percent by ho podporilo. Muži by 46 percentami proti 43 prijatie eura schválili. Švédske referendum bude pozorne sledované Dánskom a Veľkou Britániou, členskými štátmi Európskej únie, ktoré zostali mimo eurozóny. Prieskumy v Británii ukázali váhavosť najmä voličiek v strednom veku.
Švédsky premiér uviedol, že voličky potrebujú viac informácií o tom, že pracovné príležitosti v malej ekonomike závislej od exportu budú po vstupe do eurozóny zabezpečené. Vysoká zamestnanosť podľa slov Perssona znamená široký daňový základ a väčšie príležitosti na zabezpečenie pracovných príležitostí, škôl, nemocníc a ďalších foriem starostlivosti. Ako dodal, verí v úspech referenda. "Naozaj nemáme príliš veľké obavy z prieskumov verejnej mienky," uviedol.