vzájomných vzťahov. Spoločná činnosť medzi šéfom a podriadeným produkuje ich vzájomné vzťahy. Tým, že sú v určitom vzájomnom vzťahu, dochádza medzi nimi k vzájomnému pôsobeniu. Každý šéf by mal svojho podriadeného nielen vedieť charakterizovať (vytvoriť si o ňom istý sociálny portrét), ale mal by vedieť s týmito charakteristikami aj pracovať.
Pravdou je, že medzi šéfom a spolupracovníkmi musí byť dodržaný istý spoločenský odstup. Dôvodom nie je vytvorenie istého šéfovského kultu, ale odstup je nutný preto, že šéf musí občas realizovať aj nepopulárne opatrenia a za realizované chyby niesť aj zodpovednosť. Nie je predsa možné z tejto pozície len brať výhody a využívať rôzne výsady. Ak je nadriadený so svojimi podriadenými v priateľskom vzťahu, niekedy to oslabuje jeho postavenie a autoritu.
Rozhovor medzi nadriadeným a podriadeným by mal mať istú podobu a zásady, ktoré by mal šéf dodržiavať:
a) vcítiť sa do osobnosti podriadeného, t. j. mať zmysel pre empatiu
b) rešpektovať osobnosť podriadeného (úcta k osobnosti patrí zároveň k základným predpokladom výchovného pôsobenia)
c) zaujať autentický, t. j. skutočný postoj (úprimnosť k sebe samému, ale aj k ostatným)
d) byť konkrétny
Veľmi dôležitý je postoj šéfa k svojim podriadeným, pretože ten sa premieta do spôsobu konania a sociálnej komunikácie.
Najčastejšie ide o kladný postoj – k tým, ktorí sú aktívni a iniciatívni, bez problémov plnia všetky požiadavky šéfa, sú bystrí a pohotoví. Málokedy ich kritizuje a naznačuje im svoje sympatie. Mierne kladný postoj – k tým, ktorí sú pracovití, ale nie príliš aktívni a potrebujú pravidelnú kontrolu. Ide vlastne o priemerných pracovníkov, ktorým dáva najavo, že má o nich záujem a je ochotný im pomáhať. Neutrálny postoj - k tým, ktorí sú skôr pasívni a ich snaha je minimálna. Kontakty zo strany šéfa sú neosobné.
Je veľmi dôležité, aby šéf neriadil len z pozície sily, pretože tak ubíja u svojich podriadených všetku kreativitu.
Niektorí odborníci sú toho názoru, že nie je dôležité, koľko získa riadiaci pracovník potlesku, dôležitejšie je, koľko získa úcty.
Autor: PhDr. Dušan Piršel