HONOLULU, TOKIO – Americká atómová ponorka Greenville sa v noci z piatka na sobotu vynorila spod hladiny a nešťastne narazila do japonskej lode. Rybárska loď, ktorú využívali na výcvik študentov sa rýchlo potopila. Kolízia sa odohrala asi 16 kilometrov južne od havajského mesta Diamond Head a ohrozila už i tak napäté vzťahy s Japonskom. Tie máta spor o prítomnosť amerických vojakov na ostrove Okinawa.
„Znenazdajky som pocítil dva veľké nárazy. Pozrel som na bok lode a uvidel som zadok ponorky, ktorý narazil do nášho plavidla,“ opísal kolíziu kapitán potopenej lode Hisao Oniši. Po náraze loď s 35 Japoncami na palube klesla v priebehu niekoľkých minút na morské dno do hĺbky 550 metrov.
Námorníkov, ktorí pracovali na palube, sa podarilo zachrániť. „Tých, ktorí boli vo vnútri lode, pravdepodobne pohltila voda,“ povedal japonský kapitán. Zachrániť sa podarilo dvadsiatich šiestich.
Aj keď teplota vody bola 25 stupňov Celzia, nádej na záchranu nezvestných sa s každou hodinou zmenšovala. Na rybárskej lodi bolo 20 námorníkov a 13 študentov s dvomi učiteľmi. Medzi nezvestnými sú štyria študenti, dvaja učitelia a traja členovia posádky.
Japonský premiér Joširó Mori požiadal Spojené štáty, aby loď z mora vytiahli. „Našou prioritou je zachrániť deviatich nezvestných,“ povedal Mori.
Veliteľ americkej pacifickej flotily Tony Fargo oznámil, že na palube 110 metrov dlhej ponorky Greenville bolo 130 členov posádky a 15 civilných hosťov. Prítomnosť civilistov pri nehode nezohrala žiadnu rolu, vyhlásil Fargo. Na tlačovej konferencii v Honolulu sa veliteľ za nehodu ospravedlnil. Podobný krok urobil aj minister zahraničia Colin Powell a minister obrany Donald Rumsfeld.
Podľa japonských predstaviteľov zatiaľ nie je jasné, či ponorka pred vynorením použila teleskop alebo sonar. Fargo povedal, že ponorka sa zo zatiaľ nevysvetlených dôvodov náhle vynorila. Takýto spôsob vynorenia je povolený len za mimoriadnej situácie. V takej však Greenville nebola.
Podľa nemeckého ponorkového experta Hannesa Ewertha kolízia mohla mať dve príčiny: buď rybárska loď nemala zapnuté motory a ponorka ju preto nemohla zaregistrovať, alebo sa ponorka vynorila príliš rýchlo z veľkej hĺbky. Zlyhanie ľudského faktora je málo pravdepodobné, povedal Ewerth nemeckej agentúre DPA.
K zrážke došlo v oblasti prístupnej pre civilné aj vojenské plavidlá. „V týchto vodách sme robili výcvik často. V minulosti som tu ponorku nikdy nevidel“, povedal nešťastný japonský kapitán lode Ehome Maru.
Zrážka oboch plavidiel sa odohrala v čase napätých vzťahov medzi Washingtonom a Tokiom ohľadne americkej vojenskej prítomnosti na japonskom ostrove Okinawa. Japonské médiá sú pobúrené. Pýtajú sa, ako mohla najvyspelejšia armáda sveta pripustiť takúto tragickú chybu. (peb, čtk, tasr, reuters)
Tematicky príbuzné webstránky
CNN o incidente
Webstránka USS GREENEVILLE (SSN-772)
Odkaz sponzorovaný SME online:
Aj ty môžeš pomôcť - zemetrasenie v Indii, informácie tu.