povedať to, čo nechcú počuť". Nepríjemne a nekompromisne varoval Orwell pred vládou násilia a klamstva. Zo svojej najznámejšej knihy sa Orwell mohol tešiť len krátky čas. Sedem mesiacov po vydaní knihy 1984 zomrel v jednej londýnskej nemocnici na tuberkulózu. George Orwell, ako sa Arthur Blair nazýval od roku 1928, sa nedožil ani 47 rokov. Kniha 1984 je aj dnes pokladaná za najdôraznejšie varovanie pred totalitarizmom. O ňom písal aj v knihe Zvieracia farma (1945) ako aj v mnohých esejach a mediálnych príspevkoch.
"Big Brother is Watching you" (Veľký brat ťa sleduje) sa stalo synonymom autoritatívneho štátu, v ktorom každý každého sleduje a tiež subjektívneho pocitu neslobody v "slobodnom svete".
Už na smrť chorý, zjavne zo strachu pred ďalším rozšírením stalinizmu, poslal spolupracovníčke britského ministerstva zahraničia na jej požiadanie zoznam 38 údajných sympatizantov komunizmu. Ako povedal, "týmto ľuďom netreba veriť, že vyznávajú hodnoty Západu." Medzi nimi sa objavil Charlie Chaplin, J.B. Priestly, Michael Redgrave, Issac Deutcher a mnohí ďalší umelci a politici. Mnohých z nich skutočne odhalili ako sovietskych špiónov.
Orwell sa narodil ako Eric Arthur Blair 25. júna 1903 v severovýchodnej Indii ako syn pracovníka britskej koloniálnej správy. Ako malého chlapca ho matka priviedla do Británie. Keď mal 19 rokov, odišiel do Burmy (dnešné Mjanmarsko), kde pracoval ako člen koloniálnej polície. O 5 rokov neskôr odišiel zo služby, pretože viac nechcel "slúžiť imperializmu".
Svoje otrasné zážitky z Burmy opísal v románe Dni v Burme a v poviedkach Muža obesiť a Slona odstreliť. Po návrate do Európy sa zamestnal ako umývač riadu, pomocný učiteľ a predavač kníh a zmiešaného tovaru. Svoj pseudonym George Orwell použil po prvýkrát v roku 1928 v novinových článkoch.
Po návrate do Burmy sa označil za toryovského anarchistu, neskôr za socialistu (od roku 1935). Oženil sa s psychologičkou Eileen Maud O`Shaughnessyovou, no nemal ani na snubné prstene. Neskôr sa zapojil do španielskej občianskej vojny (1936), kde bol ťažko zranený.
V máji 1937 už bojoval ako antifašista v Barcelone proti komunistom, odkiaľ musel utiecť. Na základe jeho zážitkov vznikla kniha Pocta Katalánsku (1938). V roku 1939 ho pre pľúcne ochorenie vyradili z armády a stal sa pracovníkom BBC.
V roku 1944 si Orwell a jeho manželka adoptovali chlapčeka. Koncom vojny mu však prvá manželka zomrela. Orwell zomrel 21. januára 1950 na tuberkulózu, opustený, zatiaľ čo sa jeho o 16-rokov mladšia druhá manželka Sonya Brownellová zabávala na večierku.