Možno ste si všimli, že hneď po dvojitom kliknutí na ikonu pre pripojenie a po vytočení čísla sa správa o Dial-Up pripojení zobrazuje niekedy dlho. Pomalé pripojenie so správou „Pripájam sa k sieti“ („Connecting to Network“) môže niekedy rozčuľovať, preto sa pozrite do nastavení pre sieť - kliknite dvakrát na ikonu Môj počítač (My Computer), potom na ikonu Dial-Up Networking a ďalej kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu pre Dial-Up pripojenie (ktorou sa pripájate na internet) a vyberte Vlastnosti. (Neklikajte na ikonu na desktope, ktorá nezobrazí Vlastnosti).
Uvidíte okno, z ktorého vyberiete z menu hore Typ serverov (Server Types). V dolnej časti okna, kde je položka Sieťové protokoly. (Allowed network protocols) odznačíte protokoly NetBEUI a IPX/SPX Compatible. Vďaka tomuto kroku bude pripojenie na internet dvakrát (možno i trikrát) rýchlejšie.
Rýchlejšie pripojenie cez modem
O niečo rýchlejšie pripojenie k internetu možno docieliť aj zmenou nastavenej rýchlosti pre port - treba vybrať ikonu Systém z ovládacieho panelu (alebo kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu Môj počítač (My Computer) > Vlastnosti (Properties) > Device Manager > Ports. Tu pravdaže vyberieme komunikačný port, pomocou ktorého komunikuje modem, napr. Communications Port (COM2). Dvojitým kliknutím na tento port sa zobrazí ďalšie okno s vlastnosťami a hore v menu vyberieme Nastavenia portu (Port Settings). Tu iba zmeníme rýchlosť pod položkou Bity za sekundu (Bits per second) a potvrdíme OK. Doporučujeme dať čo možno najvyššiu rýchlosť, t.j. 115200 bitov za sekundu.
Prieskumník - návrat do rodičovského adresára
Ak používate Prieskumník (Explorer), v práci pri prezeraní súborov sa môžete vrátiť o krok späť do rodičovského adresára pomocou klávesy Backspace. Ak je v adresári viac podadresárov, klávesu Backspace treba stlačiť niekoľkokrát.
Otvoriť program v jeho adresári
Ak kliknete pravým tlačidlom myši na ikonu (aplikácie) na ploche desktopu, vyberiete Vlastnosti (Properties) a do okna Cieľ (Target) pre vloženie cesty k programu (adresáru) napíšete:
c:\windows\explorer.exe /n,/e, c:g\ames\
a kliknete OK, tak potom kedykoľvek kliknutím myšou na ikonu s \týmto príkazom sa otvorí adresár C: games priamo v Prieskumníkovi.
Konverzia na FAT32
Ak používate Windows 98 alebo Windows 95 (OSR2) a pri inštalácii alebo vytváraní diskového oddielu ste si neuvedomili, že Windows pracuje rýchlejšie so súborovým systémom FAT32 ako so starším súborovým systémom FAT16, svoju neznalosť môžete napraviť konverziou pôvodného súborového systému na FAT32, ktorú spustíte z menu Štart (Start) > Programy (Programs) > Príslušenstvo (Accessories) > Systémové nástroje (System Tools) > Konverzia diskovej jednotky (Drive Converter [FAT32]). Disk netreba preformátovať a informačný sprievodca pre operáciu konverzie do FAT32 je ľahko pochopiteľný. Po úspešnej konverzii a po reštarte počítača sa automaticky spustí defragmentácia disku, keďže na súborovom systéme FAT32 sú dáta na disku uložené v menších blokoch.
Čítanie textu z obrazovky v okne DOS
Ak pod systémom Windows používate program v dosovskom prostredí (FAR, Norton Commander, Command Prompt.), pre načítanie textu postačí kliknúť na ikonu vľavo hore, vybrať Edit > Mark. Na obrazovke uvidíte štvorček blikajúci v žltej farbe. Stačí podržať ľavé tlačidlo myši a ťahať. Časť, ktorú po ťahaní myši vyberiete, bude celá v žltej farbe. Potom stačí kliknúť na ikonu Copy, alebo použiť klávesové skratky Ctrl+C.
Vybranú časť takto okopírujeme do schránky a môžeme ju umiestniť kdekoľvek do dokumentu Word, Notepad alebo do správy obsahujúcu elektronickú poštu.
Ako najjednoduchšie dostať desktop do obrázku?
V prípade, že používate Windows a chcete dostať celý desktop aj s otvorenými oknami, ikonami do grafického formátu, ktorý si uložíte na disk, alebo ktorý pošlete priateľovi emailom, použite klávesu Print Screen, ktorá sa nachádza vpravo hore na väčšine klávesníc hneď vedľa klávesy Scroll Lock. Po aplikovaní klávesy Print Screen môžete okamžite celú plochu - pomocou kláves Ctrl+V - uložiť do dokumentu Word, do grafických editorov ako PhotoShop, Microsoft Photo Editor, v ktorých obrázok môžete ďalej editovať.
Ako vybrať iba časť obrázku?
Toto riešenie môže predstavovať problém pre menej skúsených užívateľov, ktorí nemajú k dispozícii nikoho, kto by im vysvetlil, ako vyselektovať iba vybranú časť z obrázku a tú potom uložiť. Stáva sa, že pri práci s digitálnym fotoaparátom, alebo, ak niekto pošle obrázky, chceme z nich iba časť - to ostatné nás nezaujíma. Terminológia grafických editorov vám nemusí nič hovoriť, keďže je často iba v angličtine.
K vybratiu iba časti obrázku nám poslúži príkaz Crop. Už dávnejšie sme písali o aplikácii IrfanView, ktorou prezriete veľký počet multimediálnych súborov, najmä grafických. Bezplatný program možno stiahnuť zo stránky http://www.irganview.com, hoci, ak máte iný program, tiež bude potrebné v menu vyhľadať výraz Crop. Čo potrebujeme? Stačia nám dva kroky. Vyberieme časť z obrázku - v aplikácii IrfanView môžeme okamžite stlačiť ľavé tlačidlo myši a vybrať časť fotografie - tú, ktorú chceme, tlačidlo pustiť a z menu Edit vybrať Crop selection (alebo použiť klávesovú skratku Ctrl+Y). V iných, zložitejších grafických editoroch, treba navoliť nástroj - napr. ikonu so štvorčekom, ktorá predstavuje výber. Až po kliknutí na štvorček môžeme vybrať časť fotografie a z menu Edit alebo Image (názvy sa môžu líšiť od typu grafického programu) vyberieme Crop. Obrázok potom pravdaže musíme uložiť.
Prečo sa oplatí mať inštalačné CD Windows na pevnom disku?
Niekedy, ak užívateľ mení sieťové nastavenia, pridáva tlačiarne, systém si pýta inštalačné CD. V prípadoch, že máte veľa CD, môže byť niekedy veľmi komplikované ich hľadať, vyťahovať. Ak prekopírujete obsah inštalačného CD Windows na pevný disk, po pridaní ovládačov si systém zapamätá cestu a potom pri ďalšej konfigurácii inštalácia či rôzne zmeny sa realizujú rýchlejšie. Rovnakým spôsobom sa urýchli aj proces inštalácie Windows, keďže z pevného disku pôjde setup rýchlejšie. Napálené CD (ak máte kópiu Windows a originál ste niekomu požičali) mechanika CDROM aj tak neprečíta v plnej rýchlosti, preto je vhodné mať inštalačné súbory na disku. Niektoré zmeny možno realizovať aj kliknutím na ikonu ovládacieho panela a potom na ikonu Pridať/Odobrať (Add/Remove). Hore v strede v menu sú tri položky: Install/Uninstall | Windows Setup | Startup Disk. Po kliknutí na Windows Setup sa užívateľ dostane do menu so systémovými programami, ktoré môže pridať alebo odobrať - napr. komunikačné utility (Dial-Up Networking, Hyper Terminal.), nástroje pre prácu s internetom atď.
Ďalšou výhodou je skutočnosť, že ak systém z nejakého dôvodu nenabehne, do grafického režimu Windows sa nedostanete inak ako cez Bezpečný mód (Safe Mode), ktorý žiaľbohu minimálne používa zariadenia, tým pádom mechanika CDROM nebude k dispozícii. Ak je potrebné niečo zmeniť, reinštalovať, užívateľ môže siahnuť po inštalačných súboroch Windows z pevného disku. Pri dnešných diskoch, ktorých veľkosť už presahuje možnosti pre bežnú prácu, by to určite nemal byť žiadny problém.
Prepínače príkazu Setup (inštalácia Windows)
Setup, t.j. spustenie inštalačného programu Windows, podporuje rôzne prepínače, pomocou ktorých užívateľ docieli rýchlejšou a ľahšiu inštaláciu. Niektoré z nich sú:
Len Windows 98
setup /nd - ignoruje prítomnosť súboru Migration.dll a donúti Windows 98 prepísať novšie súbory
setup /nh - preskočí spustenie programu Hwinfo.exe
setup /ie - preskočí obrazovku pre vytvorenie spúšťacej diskety
Windows 98 & 95
setup /d - preskočí použitie existujúcej Windows konfigurácie ako súbory Win.ini a System.ini
setup /n - Setup beží bez myši (vhodné pre prípad, ak počas inštalácie Windows nie je k dispozícii myš)
setup /is - preskočí automatickú kontrolu ScanDisk, ktorá niekedy veľmi spomaľuje inštaláciu
setup /id - preskočí kontrolu voľného miesta na disku
setup /in - preskočí modul network setup
Clipboard Magic - tip pre písanie
Clipboard Magic je freeware utilita pre prácu so schránkou (Clipboard), do ktorej Windows ukladá dáta. Aplikáciu možno získať na adrese: http://www.cyber-matrix.com/. Utilít pre prácu so schránkou je viac a ich využitie môže veľmi skvalitniť prácu. Nevýhodou schránky vo Windows (aspoň Windows 9x) je fakt, že zakaždým, keď sa niečo do nej zapíše, prepíše sa predchádzajúci obsah. To znamená, že schránka Windows implicitne podporuje iba jeden súbor dát - obrázok, dokument, slovo atď. Predpokladajme, že pracujete s Wordom/Excelom a používate niekoľko desiatok i viac opakujúcich sa termínov či dátových reťazcov (vety, čísla, atď.). Ak je Clipboard Magic aktívny (spustili ste ho ako program), potom zakaždým, keď okopírujete text do schránky, ten sa objaví v okne aplikácie Clipboard Magic, kde budete vidieť každý reťazec, ktorý ste okopírovali. Znamená to teda, že ak ste okopírovali vetu „Utilít pre prácu so schránkou je viac“ a vetu „ Clipboard Magic je utilita pre prácu so schránkou“, v okne Clipboard Magic uvidíte tieto dve vety ako samostatné objekty, na ktoré postačí kliknúť iba raz a vybrať ich, potom uložiť do dokumentu z menu Edit > Paste (Vložiť) alebo použiť klávesovú skratku Ctrl+V. Užívateľ si môže uložiť aj celý obsah schránky v Clipboard Magic do súboru a ten otvoriť pri ďalšom sedení s počítačom. Tento tip je vhodný pre prekladateľov, novinárov atď., ktorí často pracujú s opakujúcimi sa výrazmi, ktoré nemá zmysel zakaždým písať, ale ich jednoducho stačí vyvolať zo schránky. Clipboard Magic pracuje iba s textom, nie s obrázkami.
DOS Prompt
Dosovské okno alebo DOS prompt, do ktorého užívateľ zadáva príkazy, môže byť niekedy užitočné, napr. už len pri aplikovaní príkazu ftp, pomocou ktorého sa užívateľ dostane na server, kam uloží svoje www stránky. DOS prompt je oveľa jednoduchší ako príkazový riadok v Unixe, preto aspoň niekoľko tipov:
DOS prompt vyzerá takto:
C:\>_
kurzor bliká a DOS je pripravený prijať príkazy. Ak si chce užívateľ zobraziť aktuálne adresáre, použije príkaz dir:
C:\>DIR_
Pre prechod z jedného adresára do druhého sa použije príkaz cd:
C:\>CD WINDOWS
Príkazom sme sa dostali do adresára Windows.
C:\WINDOWS>_
Prompt zobrazuje aktuálny adresár.
\Príkazom cd sa vrátime do pôvodného adresára:
C:\WINDOWS>CD\
C:\>_
Ak používate viac diskových jednotiek (D:, F:), sprístupnite ich samotným názvom jednotky - napr. D:
C:\>D:
D:\>_
Ako pridať stránky na web - FTP
Ak nemáte skúsenosti s protokolom FTP a máte niekde na serveri umiestnené www stránky, váš server nepodporuje aktualizáciu stránok cez www rozhranie, prípadne je táto služba na istý čas pozastavená, nechce sa vám sťahovať shareware program, ktorý sa za tri týždne zablokuje z dôvodu, že ste sa nezaregistrovali, Windows ponúka možnosť prenosu dát cez FTP protokol, ktorý má v sebe zabudovaný. Kroky pre aktualizáciu www stránok sú:
* Treba otvoriť DOS prompt a pomocou príkazu „CD“ prejsť do adresára, kde sú uložené stránky určené pre aktualizáciu, t.j. \napr. sú v adresári C:\HTML. Ak otvoríte DOS prompt, aktuálny \adresár bude obyčajne C: \Windows, použijete teda príkaz:
CD..(týmto sa dostanete o jeden adresárový stupeň vyššie)
\Mali by ste vidieť kurzor v tvare: C:\>
Potom zadáte príkaz:
CD HTML
a ocitnete sa v adresári, kde sú uložené www stránky určené pre aktualizáciu.
C:\HTML>
* Teraz zavoláme program FTP na prenos súborov priamo príkazom ftp aj s adresou servera:
C:\HTML>ftp ftp.host.sk
Systém nás vyzve zadať meno užívateľa a heslo. Po ich zadaní by sme sa mali ocitnúť priamo na serveri, kde tiež môžeme použiť program dir na zobrazenie aktuálneho adresára. Ak po tomto príkaze neuvidíme súbory html, musíme predpokladať, že sú umiestnené v nejakom adresári, použijeme teda príkaz:
cd adresar
* Ak sú súbory htm alebo html uložené priamo v koreňovom adresári nášho ftp účtu, alebo ich máme uložené v nejakom inom adresári, do ktorého sme prešli, pre aktualizáciu použijeme príkaz:
mput *.htm
alebo
mput *.html
Príkaz „mput“ slúži na hromadnú aktualizáciu obsahu ftp servera.
Ak chceme aktualizovať aj obrázky, najskôr použijeme príkaz bin pre prenos binárnych súborov a potom mput v takejto forme:
bin
mput *.jpg
alebo
mput *.gif
Ak sa neskôr budeme chcieť vrátiť k prenosu textových súborov, z binárneho do textového prenosu sa prepneme príkazom:
ascii
Po aktualizácii www stránok ich stačí prezrieť v prehliadači, ale zakaždým doporučujeme použiť Obnoviť (Refresh), aby prehliadač nečítal súbory z pevného disku PC, ale priamo zo servera.
Juraj Šípoš