To je už druhý ročník súťaže pre najlepšie projekty z oblasti zavádzania informačných technológií vo verejnej správe. Do súťaže sa môžu zapojiť všetky IT spoločnosti, inštitúcie štátnej a verejnej správy a samosprávy, ktoré úspešne zrealizovali projekty modernizácie verejnej správy prostredníctvom infokomunikačných technológií. Ide viac-menej o vyjadrenie uznania projektom, ktorým sa podarilo vízie informačnej spoločnosti nejakým spôsobom pretaviť do reality. Všetci, ktorí sa na takýchto projektoch podieľajú, si zaslúžia, aby ich práca a poznatky nezostali v úzadí. Musia byť odprezentované širokej verejnosti aby sa skúsenosti mohli zužitkovať aj v ďalších projektoch. Do konca septembra je priestor nato, aby všetci ktorí nejaký projekt realizovali sa mohli do súťaže prihlásiť. Komisia, ktorá vyberá projekty, spĺňa kritériá aj z pohľadu užívateľa, aj z pohľadu technologickej kvality. Budú v nej aj experti zo zahraničia, ktorí nezávisle, s nadhľadom posúdia mieru prínosu konkrétneho projektu a porovnajú ho s tým čo sa deje vo svete. Určite bude z čoho vyberať, veď minulý rok sa do súťaže prihlásilo 12 projektov, čo iba dokazuje to, že na Slovensku máme projekty, a nie je ich málo, ktoré sú zaujímavé, zrealizujú sa, no nie vždy sú príležitosti, aby sa o nich mohlo hovoriť. Pričom medializované sú väčšinou tie projekty, ktoré sú problémové.
Štyri kategórie
Informačné technológie umožňujú priniesť občanovi služby, ktoré mu verejná správa klasickou formou nevedela poskytnúť. Medzi ne patrí sprístupnenie rôznych typov informácií, uľahčenie orientácie, či jednoduchší spôsob poskytnutia služby. Kategória Nové služby je určená všetkým projektom, ktoré takúto hodnotu prinášajú najmä z pohľadu občana, takže aj porota hodnotí predovšetkým mieru prínosu pre verejnosť. Zavádzanie informačných technológií do existujúcich procesov znamená častokrát systémové a kritické prehodnotenie celého procesu tak, aby z neho bolo odbúraných čo najviac zbytočných krokov, takto sa darí dosiahnuť výrazné urýchlenie, a aj celkovú automatizáciu procesov v rámci inštitúcie.
Zmyslom kategórie
Zlepšovanie procesov je oceniť tie projekty, ktoré sa na existujúce procesy dokážu pozrieť kritickým pohľadom a nasadením informačných systémov a technológií dokážu docieliť ich výrazné zlepšenie, zjednodušenie, či zrýchlenie. Zefektívnenie činnosti inštitúcie je v tejto kategórii to, čo sa hodností predovšetkým. S nasadzovaním informačných systémov sú bezprostredne späté ľudské zdroje. Od informačných profesionálov cez IT manažérov a technologických expertov až po odborných užívateľov. Správne a kvalitné nasadenie a prevádzka informačných systémov si vyžaduje premyslenú a dlhodobú stratégiu podpory všetkých zúčastnených, najmä užívateľov. Do kategórie Vzdelávanie je možné prihlásiť všetky projekty, ktoré sú zamerané na budovanie ľudských zdrojov v oblasti verejnej správy a využívajú informačné technológie, aplikácie dištančného vzdelávania, podpory užívateľov a pod. V tejto kategórii sa hodnotí prínos pre zvyšovanie odborných znalostí pracovníkov verejnej správy v rôznych profesijných oblastiach, nielen v oblasti IT. Nápad roka je kategória, kde sa hodnotí originalita a invenčnosť. V rámci kategórie sa udeľujú tri ceny. Cena za najlepšie zadanie je ocenenie myšlienky využitia IT tam, kde ich výhoda nie je na prvý pohľad zrejmá. Cenu za najlepšie riešenie získa ten, kto má ako realizátor nevšedný prístup k zadaniu. Ide predovšetkým o dômyselnosť riešenia a pridanie hodnoty nad rámec zadania. Cena za najlepšiu víziu odráža originalitu a schopnosť prekročiť bežnú skúsenosť. Je to výnimočná cena, pretože sa hodnotí nápad, ktorý nemusí byť na rozdiel od ostatných realizovaný. Určená je pre študentov vysokých a stredných škôl.
Medzinárodná konferencia
Súťaž je len jednou zo súčastí podujatia, ktoré sa označuje ako projekt dlhodobej podpory informačnej spoločnosti na Slovensku. ITAPA - je skratkou anglického pomenovania - Information Technologies And Public Administration - Informačné technológie a verejná správa. Vlani bola po prvýkrát na Slovensku usporiadaná medzinárodná konferencia ITAPA ako trojdňové sympózium, ktoré aktivizuje a spája informačných stratégov, projektových manažérov a špičkové technické kapacity zo všetkých úrovní verejnej správy, podnikateľského a akademického sektora, vrátane politických reprezentantov a vytvára platformu pre vzájomné informovanie, diskusie a polemiky. Toto podujatie sa pozerá na problematiku trochu inými očami. Nie sú to oči technikov, programátorov, alebo špecialistov, ale oči užívateľa. Teda všetkých tých, ktorí z toho môžu nejakým spôsobom profitovať. Na strane jednej sú to občania, ktorým sa odbúrava navštevovanie úradov, na strane druhej pracovníci verejnej správy, ktorí sú častokrát zaťažovaní nezmyselnou operatívou a administratívou. Pritom prostredníctvom nejakého jednoduchého systému aj oni dokážu ten svoj čas využiť omnoho efektívnejšie, prácou pre ľudí.
Prednáša široké spektrum ľudí
Manažéri, technológovia, pracovníci verejnej správy, ľudia z akademického sektora, zahraniční špecialisti, experti, ktorí sú v riadiacej funkcii, alebo projektoví manažéri. Popri konferencii, ktorá je hlavnou časťou podujatia, je vytvorený aj priestor pre výstavu, ukážky konkrétnych riešení a noviniek v oblasti informatizácie verejnej správy. Expozícia ITAPA demonštruje ako reálne fungujú tieto projekty v praxi.
Akceleračné prvky vývoja
Podujatie má od počiatku medzinárodný charakter, už minulý rok počet zahraničných prednášateľov presiahol 40%, všetko je simultánne tlmočené do anglického jazyka. Vzhľadom nato, že žiadne podujatie podobného charakteru v strednej Európe nevyskytuje, možno by to mohla byť jedna z vecí, ktoré by Slovensko mohlo ponúknuť celej EÚ. Podobne aj niektoré projekty, ktoré reálne robíme. Sme schopní ich nasadiť nielen u seba, ale aj v iných krajinách. Môžeme prispieť formou expertov, alebo by mohli naše spoločnosti priamo realizovať projekty, čo je možnosť pre slovenské firmy preukázať svoje schopnosti a uchádzať sa o zákazky v zahraničí. Inšpirácia usporiadať takéto podujatie prišla zo zahraničia. Bol to odborný seminár, ktorý sa už 10 rokov uskutočňuje v Kanade a za ten čas sa vypracoval na svetovú špičku. Vďaka pomoci Kanadskej ambasády sa ponúkla možnosť zúčastniť sa tohto podujatia. Neskôr prišla myšlienka usporiadať niečo obdobné na Slovensku za účelom vytvorenia určitého povedomia, odstraňovania informačných bariér a pravdivého popísania reality. Pozitívne ohlasy na prvý ročník dokazujú, že aj takéto podujatie dokáže vytvoriť tlaky, ktoré neskôr vyústia do reálnych riešení, z ktorých bude ťažiť občan.
Radovan Kovalský