Webové kamery

Ešte pred tým, ako prejdem k dnešnej téme, nadviažem na predchádzajúcu časť z apríla - weblogy.

23. - 24. mája tohto roku sa vo viedenskom Tech Gate centre uskutočnila európska konferencia o weblogoch pod názvom Blogtalk, ktorej som sa takisto zúčastnila. Počas týchto dvoch dní vystúpili rôzni známi bloggeri ako napríklad Rebecca Blood alebo profesionálny žurnalista Dan Gilmor. Osobne ma zaujal blok o regionálnom blogovaní, resp. o scéne v Poľsku, Španielsku a Iráne, a prezentácia Dana Gilmora, v rámci ktorej porovnával tradičný on-line žurnalizmus a weblogy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz k dnešnej téme: webkamery.

SkryťVypnúť reklamu

Audiovizuálne médiá sa dostávajú do skoro každej oblasti ľudského života - všetko sa podriaďuje pozorujúcemu oku kamery. Aj naše zážitky a náš každodenný život - i sem prenikajú mediálne reality. V mnohých oblastiach nášho každodenného života zaberajú kamery a nimi nasnímaný materiál dôležité miesto: počnúc kamerou do vrecka, ktorou robíme fotky na dovolenke, a domácimi videokamerami na filmovanie rodinných akcií cez bezpečnostné kamery v obchodoch, bankách, na letiskách a metrových staniciach až po kontrolné kamery v obchodných centrách a na ulici. V posledných rokoch si navyše kamery našli cestu na web.

Čo je to vlastne webová kamera?

Ide o malé až miniatúrne digitálne kamery, ktoré sú pripojené prostredníctvom počítača na internet. Vo voľne určovateľných časových intervaloch produkujú kamery obrázky, ktoré sú sprostredkované inému počítaču a uložené na webserveri. Prostredníctvom internetu si možno obrázky stiahnuť a pozorovať.

SkryťVypnúť reklamu

Webcams sú teda kamery, ktoré vysielajú na webe. Počet takýchto digitálnych kamier za posledné roky enormne stúpol. V roku 1999 existovalo odhadom 2500 internetových kamier na svete. Avšak ako vždy pri všetkom, čo sa týka WWW, nie sú presné čísla možné, pretože denne stránky miznú a iné pribúdajú.

Technické podmienky, ako sa webkamery inštalujú a ako fungujú, v článku podrobne rozpisovať nebudeme.

Rôzne druhy webkamier

Podľa Donalda Snydera môžeme webkamery rozdeliť podľa pohnútok protagonistov do troch sfér:

  • Prevádzkovanie webkamery a príslušnej webstránky ako v rámci záľuby bez alebo s malým záujmom o ekonomický profit
  • Webová kamera ako prostriedok na sebaprezentáciu a zdroj príjmov
  • Kamera ako sexcam, prostredníctvom ktorej sa väčšinou ženské protagonistky definujú cez svoje telo a intímne praktiky a za istú sumu vykonávajú on-line takpovediac svoju prácu

Oficiálna kategorizácia webkamier momentálne ešte neexistuje. Ak by sa na to niekto podujal, bolo by možné rozdelenie na bezplatné a spoplatnené služby, podľa formy prenosu, formy používania a podľa prezentovaného obsahu.

SkryťVypnúť reklamu


Rozdelenie podľa formy prenosu

Existujú kamery, ktoré vysielajú uložené statické obrázky v určitých časových intervaloch. Medzi nimi sú také, ktoré "hosťom" ponúkajú len niekoľko aktualizovaných záberov. Ak však zaplatia istý poplatok, dostanú prístupové heslo a frekvencia obrázkov je vyššia.

Iné webkamery sú pohyblivé a menia smer sami. Prenášajú rôzne snímky v predprogramovaných časových intervaloch. Sú to kamery s panoramatickou funkciou.

Často je zreteľné počítadlo  countdownu - pre informáciu, o koľko sekúnd sa objaví ďalší obrázok. Kliknutím na tlačítko "snap-shot" možno zachytiť určité nastavenia kamery a uložiť, čo zodpovedá klasickej fotografii.

Ďalšou technickou možnosťou je nainštalovať live-cam, resp. živú kameru. Tu sa ukazujú ozajstné stále zábery naživo; aktualizácia obrázkov je veľmi častá. Aj tieto kamery majú väčšinou k dispozícii funkciu "snap-shot".

SkryťVypnúť reklamu

Odhliadnuc od statických, panoramatických a živých kamier rozlišujeme medzi "naozajstnými živými webkamerami", ktoré - jedno v akých intervaloch - celé dni vysielajú cez web a tými, ktoré tak robia len v určitých hodinách. Druhý popis je väčšinou charakteristický pre webové kamery, ktoré vysielajú len počas pracovnej doby z firemných priestorov a pre kamery, ktoré vysielajú z reštaurácií alebo kaviarní počas otváracej doby. Aj súkromní prevádzkovatelia webových kamier vysielajú len v určitú dobu na webe, pretože čas on-line je drahý. Posledný záber prenosu ostáva viditeľný pre návštevníka webstránky až do začiatku ďalšieho sedenia.

Do tejto kategórie spadajú aj prenosné webkamery. Tu nerozhoduje o tom, čo sa zobrazí na príslušnej webstránke, návštevník, ale prevádzkovateľ. Ten nosí kameru na hlave ako headset a návštevník vidí všetko - aspoň ústrižkovito - čo vidí "nositeľ" webovej kamery.

SkryťVypnúť reklamu


Rozdelenie podľa formy používania

Jednoduché webové kamery filmujú cieľový objekt programovania primerane. Prostredníctvom zdokonalenej techniky sú teraz dostupné aj navigovateľné kamery. Návštevník webstránky získava kliknutím na tlačítko "start-control" kontrolu nad kamerou a pohnutím navigačných líšt sám mení smer a otáča kameru. Ďalším nástrojom je zoom, ktoré pozorovateľovi dovoľuje si objekt priblížiť alebo si pozrieť širokouhlovú snímku. Aj tieto webové kamery majú väčšinou k dispozícii funkciu "snap-shot".

Doba používania je predprogramovaná a väčšinou sú to 1-2 minúty, aby potom mohol vziať kormidlo do svojich rúk ďalší "kameraman". Počítadlo zobrazuje, o koľko sekúnd príde používateľ na rad.

Prevádzkovatelia webkamery, ktorí spozorovali, že počty návštevníkov sú vysoké a tým pádom je na ich stránke aj dlhá čakačka, ponúkajú väčšinou alternatívu, pomocou ktorej možno dosiahnuť samonavigovateľnú webovú kameru.

SkryťVypnúť reklamu


Rozdelenie podľa obsahu

Kvôli prehľadnosti sú v zoznamoch webkamier vymenované kamery rozdelené podľa "filmovaných" miest, objektov, osôb a ich činnosti. Rozdeľuje sa teda podľa toho, čo používateľ vidí.

Hrubé rozdelenie môžeme urobiť na webkamery prezentujúce interiéry a exteriéry. Prvé spomenuté ukazujú priestory v budovách, druhé umožňujú pozorovať prírodu, krajiny, mestá, pouličné scény...

Popri pozorovaní každodenného pracovného života cez work-cams, existujú kamery, ktoré sú umiestnené v súkromí - voláme ich home-cams alebo domestic-webcams. Ukazujú každodenný život ľudí, a teda výraz "skutočné živé kamery" je na mieste. Tieto môžeme ďalej deliť napr. na baby-cams, ktoré iniciujú hrdí rodičia, ktorí prezentujú potomkov svetovej verejnosti, na pet-cams, kde sú hlavnými prezentérmi domáce zvieratá, a machine-cams, kde sú hviezdami chladničky a iné domáce prístroje, automaty s "pitivom" na študentských internátoch a vane, aby každý na svete vedel, koľko je vo vani vody a akú má teplotu.

SkryťVypnúť reklamu

Kamery, prostredníctvom ktorých používatelia môžu pozorovať väčšinou ženské protagonistky pri intímnych aktoch, sa volajú sexcams.


Vybrané webkamery a podobné projekty

Od Kamčatky po Kubu, od Aljašky po Kapské Mesto: indoor- a outdoor-kamery existujú skoro všade na celom svete. A možno prostredníctvom nich taktiež pozorovať skoro všetko: dospelých, deti, žraloky, tučniaky, polárne medvede, kávovary, cola-automaty, chladničky, atď.

Keďže existuje nespočetné množstvo webkamier, vznikli aj stránky, ktoré zadeľujú webcams podľa geografickej polohy alebo podľa toho, na čo sú zamerané. Kategórie napríklad: Arts & Entertainment Cams, Business Cams, Computer Cams, Education Cams, Metro Cams, News Cams, Scenic Cams, Society & People Cams, Space & Science Cams, Sports & Recreation Cams, Traffic Cams, Video Chat Cams, Weather Cams, Weird & Bizarre Cams. Toto dokazuje, aká široká ponuka existuje. Navyše pri Earth Cam možno pomocou mapy sveta hľadať miesta s webkamerami. V Abteilung "Video Chat Cams" možno nájsť aj početné sexcams - niekoľké sú bezplatné, keďže ich prevádzkovatelia sa oddávajú čistému exhibicionizmu; iné sú spoplatnené, keďže prevádzkovateľovi ide najmä o finančný zisk.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej v článku v skratke opíšeme niektoré webcams, ktoré dosiahli určitý stupeň popularity alebo sú obzvlášť zaujímavé. Jednoducho: stručný prehľad.


The Trojan Room Coffee Machine

Prvá webcam bola nainštalovaná v roku 1991 na inštitúte "Computer Science Development" Cambridžskej Univerzity. Asi 15 členov Coffee Klubu, voľného združenia vášnivých kávičkárov, ktorí sa museli deliť o jeden jediný kávovar, boli vynervovaní. Stále sa stávalo, že niektorí z vedcov musel mašírovať cez celú budovu, len aby zistil, že tá hnedá gebuzina ešte nebola hotová alebo už nebola vôbec.

Programátori združení okolo Quentina Stafforda-Frasera nainštalovali kameru, prepojili ju na počítačovú sieť, tak mohli pozorovať, čo je s kávou, z diaľky. Od roku 1993 mohli pozorovať snímky meniace sa trikrát za minútu aj ďalší ľudia a to na webe. Projekt sa tešil značnej obľube.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa koncom roku 2001 počítačové laboratórium Cambridžskej Univerzity presúvalo do nových priestorov, rozhodli sa starú mašinu nevziať. 11. augusta 2001 bol kávovar vydražený cez on-line aukčný dom eBay. Získala ho on-line redakcia časopisu Spiegel za 3350 libier a oznámila, že ho umiestni vo svojich priestoroch. Cez webcam ju budú môcť pozorovať samozrejme aj návštevníci webstránky časopisu Spiegel. Že kávovar už roky nefunguje, to asi nikomu nevadí.

http://www.cl.cam.ac.uk/cgi-bin/xvcoffee
http://www.spiegel.de/netzwelt/netzkultur/0.1518.148112.00,html

JenniCam

25-ročná Jennifer Ringley je pionierkou medzi prevádzkovateľmi webkamier a dosiahla značnú popularitu. Správy o nej sa objavili dokonca v "Times".

Jenni má vo svojich aktuálnych bytoch webcam od roku 1995 a jej pohyb možno sledovať 24 hodín denne. Ako "hosť" uvidí používateľ nový obrázok každých 15 minút, ak si zaplatí 15 USD "členské" na 90 dní, aktualizácia sa koná jedenkrát za minútu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem živých obrázkov návštevník nájde na Jenninej stránke plno ďalších materiálov v rámci sebaprezentácie: životopis, denník, básne, záznamy jej snov, zoznamy jej obľúbených kníh a filmov, atď.

Tento spôsob sebaprezentácie inšpiroval ľudí na celom svete, aby ju napodobili. Okolo Jennifer Ringleyovej sa utvorila skupina The Sync, platforma pre živé video-vysielanie.

Webkamera naživo z Veže na Dunaji

Táto webová kamera na viedenskej Veži na Dunaji je prístupná cez webstránku rakúskeho mládežníckeho časopisu Rennbahn Express. Zaujímavé na tejto kamere je, že ju môžete sami navigovať. Ak má človek šťastie, môže kliknúť na tlačítko "start-control" a celú minútu sám navigovať webovú kameru a pozorovať väčšiu časť Viedne.

Webkamera v Sydney

SkryťVypnúť reklamu

Táto webová kamera ponúka výhľad na austrálsku Sydney. Na toto má používateľ 2 minúty. Ak je táto kamera preťažená, možno použiť samonavigovateľnú kameru. Okrem iného možno takto navštíviť Operu v Sydney, Campbell's Cove a Harbour Bridge.

KremlinKam

Moskovská KremlinKam neukazuje výlučne Kremeľ, ako by sme si mohli myslieť. Na ľavom okraji obrazovky vidieť časť Kremľa - Spasskitrum - a v pozadí vidno moskovské Historické múzeum. Stred obrazovky zaberá známa Baziliova Katedrála, napravo vidno ešte kúsok obchodného domu GUM.

Aj do tejto časti sveta prenikajú nové technológie a v bývalom Sovietskom Zväze nájdeme početné webkamery, napr. vo Wladiwostoku, Kaliningrade alebo na Kamčatke.

Loch Ness

Na webstránke Nessie, povesťami opradenej lochnesskej príšery v Škótsku, si môže používateľ vybrať, či chce pozorovať objavenie sa príšery nad alebo radšej pod vodou. Kamery známych miest používajú, samozrejme, aj na propagáciu miesta a na vylepšenie imidžu, pretože návštevník stránok má vidieť, že aj na odľahlejších miestach používajú nové technológie.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Nessie je webkamera obzvlášť dobrým nápadom, pretože takto môže každý pozorovať Nessie, bez toho, aby sa trepal na sever Británie. Tento pôvodný zámer je porovnateľný s nápadom prevádzkovateľov kamier, ktoré umožňujú pohľad na rôzne, ešte aktívne vulkány, aby ľudia mohli sledovať ich prípadnú explóziu, alebo webkamery (bohužiaľ, už neexistuje), ktorá pozorovala Šikmú Vežu v Pise, aby jej prípadný pád mohol byť vysielaný naživo.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády v Ontariu, Kanade, patria k najznámejším turistickým atrakciám Severnej Ameriky. "Sheraton Fallsview Hotel & Conference Centre" ponúka tri webkamery: Používateľ si môže - vzhľadom na vlastné technické vybavenie - vybrať, či chce pozorovať vodopády ako živé video, samonavigovatelnú priamu kameru alebo obrázky s pravidelnou aktualizáciou.

SkryťVypnúť reklamu

The Amazing real Fridge Cam

Táto webkamera sa nachádza na webstránke Švédskeho výrobcu elektronických prístrojov. Rovnako ako aj text zhruba takéhoto znenia: "Vysielame naživo z jednej chladničky vo Vašej blízkosti!" Po prvý raz v histórii odhalí živá kamera tajný život potravín a iného spotrebného tovaru, ktoré bývajú v chladničke. Uvidíte, ako sa červené paradajky zotavujú v priehradke na zeleninu. Študujte sociálny život citrónových jogurtov a špekulujte nad úvahami pestro zložených potravín. Táto webkamera urobí vždy záber, keď sa otvoria dvere chladničky. Tento obrázok sa prenesie na internet a tam ostáva dovtedy, kým nevznikne nový záber.

Ako sa to často stáva, aj tu je predstieraná autenticita, i keď tu žiadna nie je. Snímky sú uložené a slúžia jedine na realizáciu vtipného reklamného nápadu a na propagáciu výrobkov firmy Elektrolux.

SkryťVypnúť reklamu

Fretky, mačky a kravy v kyberpriestore

Okrem živých kamier v zoologických záhradách a akváriách na celom svete sa stále častejšie stávajú hviezdami pred webkamerami domáce zvieratá. Obzvlášť fretiek, "cyberferrets", je na webe mnoho, hlavne v severoamerickej oblasti. Okrem tipov k starostlivosti o domáce zviera možno zvieratká sledovať naživo, prostredníctvom stále nových statických obrázkov.

Jeden nemecký roľník urobil internetové hviezdy zo svojich kráv. Avšak, aby kravy neboli vyrušované pri produkcii mlieka, nie sú filmované cez KuhCam sústavne. K dispozícii sú 3 dosť aktuálne obrázky a niekoľko videí.

Webstránka Michaela Witbrocksa "Talk to my Cat" už nie je on-line. V minulosti mohli používatelia zadať do príslušného políčka na stránke text, ktorý počítač vo Witbroksovom byte preniesol a prostredníctvom reproduktora mačke "predčítal." Používatelia potom mohli prostredníctvom webkamery sledovať reakcie mačky.

SkryťVypnúť reklamu

New York Taxi Cam

Newyorský taxikár Clever Da Silva prišiel pred 20 rokmi z Brazílie do USA. Aj keď ho práca bavila, bolo mu to málo. Od roku 1999 "vliezol" so svojím taxíkom na internet a odvtedy nazýva svojich pasažierov "Cyber Riders".

Na svojej stránke presne popisuje, ako je jeho taxík skoro stále v pohybe. "Taxi Cam" je on-line, len keď Da Silva pracuje, čiže od 9-17 newyorského času.

Podobný projekt nájdeme aj v Aspene, Colorade. V americkom Skiorte zachytila kamera v Jonovom Barnesovom "Ultimate Taxi" už nejednu hviezdu - ako môžeme vidieť v archíve webstránky.

The Surveillance Camera Players

Za názvom "Surveillance Camera Players" sa skrýva projekt, ktorý sa rozhodne stavia proti filmovaniu a inštalovaniu kamier na verejných miestach. Skupina sa sformovala v roku 1996 v New Yorku a stále sa z času na čas vyskytnú pred bezpečnostnými kamerami v metrách, na uliciach a iných miestach, aby tam demonštratívne predviedli svoje kritické pantomimické kúsky. Hranie neslúži len na zábavu pozorujúcich orgánov. Protest je nasmerovaný proti filmovaniu súkromných osôb, ktoré si väčšinou toho nie sú vedomé. Sťažujú sa na zásah do súkromnej sféry občana a skutočnosť, že sa s osobnými dátami obchoduje ako s tovarom.

V ďalších mestách sa medzitým sformovali solidarizujúce skupiny s podobným politickým cieľom.

Natália Ewiaková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 410
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 881
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 221
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 645
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 286
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 053
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 702
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu