
ILUSTRAČNÉFOTO SME – ČTK
„V Rakúsku som si zarobil 200 eur. Celý víkend som drel a tešil som sa, že zarobené peniaze s kamošmi pomíňame. Po príchode do Bratislavy som rozmýšľal, kde by som peniaze výhodne zmenil na naše koruny. A tak mi napadli veklási a dobré kurzy. Vybral som sa teda k Tescu. Ani som sa nemusel dlho obzerať a pristúpil ku mne chlapík. Schovali sme sa za roh a začali meniť peniaze. Zdalo sa, že všetko je v poriadku, peniaze počítal predo mnou. To, že som prišiel minimálne o dve tretiny zárobku, som zistil až na intráku. Vekslák mi totiž do ruličky s veľkými bankovkami navrchu schoval bankovky s nízkou hodnotou. Nechápem, ako ma mohol dobehnúť,“ hovorí svoj príbeh študent z Bratislavy.
S podobnými príbehmi sa policajti stretávajú často. „Podvedení sa ale veľakrát hanbia prísť na políciu. Uvedomujú si, že sú na vine sami,“ povedala hovorkyňa krajského policajného riaditeľstva v Bratislave Marta Bujňáková.
Veksláci sa podľa nej zdržiavajú hlavne na turisticky frekventovaných miestach. Ľudia ich môžu vidieť na železničných či autobusových staniciach, alebo v centrách väčších miest.
„Hoci ľudia dobre vedia, že existujú aj legálne zmenárne bez poplatku, nedajú si povedať a vymenia si u vekslákov, ktorí ich väčšinou oberú o peniaze,“ hovorí Bujňáková. Vekslák podľa nej buď utečie, nechá v zrolovaných peniazoch bankovky s nízkou nominálnou hodnotou, alebo jednoducho obyčajné papiere.
Polícia sa snaží chytiť nelegálnych predajcov už roky. „Je to však ťažké. Pretože obvykle majú pri sebe nízku hotovosť okolo tridsať- až päťdesiattisíc korún alebo nemajú žiadne peniaze a my nemôžeme nič robiť. Často sú totiž páchatelia dvaja. Jeden, ktorý ľudí láka a nemá pri sebe peniaze, a druhý za rohom s pripravenými valutami,“ hovorí riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Gabriel Allö.
Svedkovia sa hľadajú ťažko. „Je to niečo podobné ako pri úplatkoch,“ porovnáva situáciu Allö.
Neoprávnené obchodovanie s cudzími menami predstavuje podľa justičnej polície ekonomický trestný čin. Vekslák môže dostať dva roky nepodmienečne, v najhoršom prípade, ak spácha veľkú škodu, osem rokov.