Za štyritisíc korún dostanete v priemere o dve až štyri eurá alebo o tri či päť dolárov viac ako v banke.
Pracovníci v zmenárňach sa dokonca s vami dohodnú aj na nižšom kurze. Niektoré zmenárne dokonca poskytujú zľavy. „V prípade, že si zameníte tisíc korún, dostanete šesťtisíc maďarských forintov,“ píše sa v košickej zmenárni na železničnej stanici. V ďalšej zmenárni v Košiciach s názvom Kenex zasa propagujú iné bonusy. Ak si v tejto zmenárni do polovice septembra nakúpite valuty a neminiete ich všetky, môžete si ich spätne zameniť na slovenské koruny za rovnaký kurz, za aký ste ich kúpili. Maximálne vám však zamenia polovicu kúpených valút.
Zmenárne predávajú v tomto mesiaci hlavne eurá, doláre, české koruny a niektoré aj maďarské forinty či chorvátske kuny.
Niektoré ponúkajú rovnaký menový košík ako banky, niekde však nájdete len žiadané meny.
Manipulačný poplatok nezaplatíte pri výmene slovenských korún za cudzie meny ani v OTP Banke, Tatra banke, VÚB či v Poštovej banke. Istrobanka si pýta jedno percento zo zamieňanej sumy v korunách, no minimálne aspoň dvadsať korún.
Percento z výmennej sumy žiadajú aj v Slovenskej sporiteľni a ČSOB, ktorá stanovuje aj hornú hranicu poplatku, a to päťtisíc korún. Dve percentá zaplatíte v Ľudovej banke a UniBanke.
Banky pritom poplatky medzi klientmi a neklientmi nerozlišujú. Každý platí alebo vymieňa meny bez poplatku rovnako. Na výmenu potrebnej sumy peňazí vám pritom stačí občiansky preukaz alebo cestovný pas. „Od cudzincov vyžadujeme tiež pas alebo povolenie na prechodný či trvalý pobyt,“ upozorňuje Ester Steinerová z Ľudovej banky.
Banky sú pripravenú aj na letnú sezónu a s nedostatkom mien vraj problém nemajú. Niektoré si však stanovujú vzhľadom na veľkosť sumy požiadavky. „Ak si chce klient zameniť viac ako stotisíc korún, musí nám to ohlásiť aspoň jeden deň vopred,“ oznamuje hovorkyňa VÚB Silvia Nosálová.
Zámenu vo vyššej hodnoty ako dvestotisíc korún musíte oznámiť dva dni dopredu aj v HVB Bank.