
Na Blízkom východe sa nájde čas aj na obyčajné radosti - palestínska matka s dcérou si vychutnáva jazdu na kolotoči v Gaze. FOTO - TASR/AP
váha s vyhlásením prímeria.
Palestínske zdroje však tieto informácie ostro popierajú. Zdroje v Bruseli naopak potvrdzujú, že takáto požiadavka zaznela. V únii pri tom neexistuje zhoda, či Hamas na zoznam skutočne patrí.
Hnutie však tvrdí, že ak by ho aj únia zaradila na zoznam, nebude to nič znamenať. „Európska únia nás nezaujíma. Neslúži Arabom a zlyhala pri americko-britskej okupácii Iraku,“ vyhlásil predstaviteľ hnutia Mahmúd Azhar.
Hamas tvrdí, že prímerie uzavrie, len ak Izrael skončí s protiteroristickými akciami na ich územiach. Tie pokračovali aj v posledných hodinách.
Včera skoro ráno podnikla armáda záťah v Hebrone a Nábuluse na západnom brehu. Zatkla asi 160 Palestínčanov, vypočula ich a niektorých aj prepustila. Hebron je považovaný za hniezdo teroristov a z tejto oblasti pochádzalo aj veľa samovražedných atentátnikov.
Podľa denníka Haarec boli medzi zadržanými hlavne aktivisti Hamasu, ale nešlo o nijaké veľké ryby. Mnohých z nich už prepustili. Cieľom operácie bolo narušiť aktivity Hamasu a zozbierať údaje o podozrivých osobách. Tvrdil to armádny hovorca.
Hovorca Hamasu Abdal Azíz Rantisí v reakcii na operáciu povedal, že keď „zločinný nepriateľ“ útočí v Hebrone nemôže prehodnotiť svoj negatívny postoj k prímeriu. (mik)