KOŠICE – Nížinné a močaristé oblasti východného a južného Slovenska sú potenciálne ohrozené maláriou. Tvrdí to bývalý slovenský maláriológ Zdenko Vostal z Košíc, ktorý pôsobil v tejto oblasti šesť rokov.
Vostal reagoval na medializované informácie, podľa ktorých malária u nás nehrozí, pretože sa tu nevyskytuje komár anofeles, špecifický prenášač nákazy. Maláriológ povedal, že anofeles sa bežne vyskytuje vo veľkopočetných kolóniách v nížinných oblastiach a mokradiach Slovenska a možno sa s ním stretnúť aj v stredných zemepisných polohách. Naše klimatické podmienky sú priaznivé pre vývoj plazmódií v komároch, čo sú pôvodcovia malárie.
V minulosti bola podľa štatistík malária na našom území bežná. V minulom storočí v rokoch záplav ochorelo na ňu aj vyše 10-tisíc ľudí. Autochtónna (domáca) malária, ako povedal Vostal, bola u nás zlikvidovaná v rokoch 1953-1954. Odvtedy sa každoročne objavuje len niekoľko prípadov zavlečených z cudziny.
Je nebezpečenstvo, že práve od takýchto chorých alebo parazitonosičov sa nakazia komáre rodu anofeles, ktoré môžu preniesť nákazu na miestne obyvateľstvo. Takéto nebezpečenstvo, upozornil Vostal, hrozí najmä v rekreačných oblastiach pri vodných nádržiach s veľkou koncentráciou ľudí. (tasr)