LEŠŤ – Takmer 200 pôvodných obyvateľov obce Lešť a približne rovnaký počet ich rodinných príslušníkov, ktorých vysťahovali pred 50 rokmi, sa v sobotu zišlo a spomínalo na miestach, kde dedina s vyše 800 ľuďmi pôvodne stála.
V priestoroch hradu Modrý Kameň sprístupnili trvalú expozíciu vysídlencov, ktorá prostredníctvom fotografií a dokumentov hovorí o histórii obce. Jediným problémom celej akcie bolo to, že Lešťania nemohli navštíviť pôvodný cintorín, pretože armádni pyrotechnici ho nestihli skontrolovať.
K násilnému vysťahovaniu Lešti došlo v súvislosti so vznikom vojenského priestoru. Armáda neskôr na základe aktivít Stanislava Kmeťa a združenia Aktív pamäti obce Lešť dala súhlas, aby sa pôvodní obyvatelia mohli v priestoroch vojenského cvičiska stretávať.
O vysťahovaní sa podľa pamätníka Stanislava Kmeťa hovorilo dlho, k reálnemu vysídleniu 856 ľudí došlo po roku 1948. V obci zostalo opustených 236 domov, kostol, fara, škola a obecné budovy. Najviac rodín, približne po tridsať, sa usadilo vo Zvolene, Veľkom Krtíši a v Lučenci. „Trvalo niekoľko rokov, kým citové väzby na opustenú obec pominuli,“ hovorí Stanislav Kmeť. Pripúšťa však, že vo väčšine prípadov sa ľudia presťahovali do lepších podmienok. (wm)